KLIMAKTERIUM – neboli přechod – je období, kdy dochází k velkým hormonálním změnám v těle ženy. První příznaky se mohou začít objevovat již kolem 40. roku věku a přibližně kolem 50.–60. roku nastupuje menopausa, období, kdy žena přestane úplně menstruovat…

PERIMENOPAUSA – je období před poslední menstruací, trvá ještě 1 rok po skončení menses. Dochází k vyhasínání činnosti vaječníků, a tím ztrátě plodnosti. Začínají se v různé intenzitě projevovat příznaky blížící se menopausy – nepravidelná menstruace, nespavost, změny nálad, někdy návaly horka, přibývání na váze, bolesti kloubů…

POSTMENOPAUZA je období, které nastupuje rok po poslední menstruaci. Pokud se tak stane před 40. rokem věku, hovoříme o předčasné menopause.

Nejrůznější obtíže jsou vyvolané hormonálními změnami, vaječníky přestávají pravidelně produkovat estrogeny a progesteron, dochází k hormonální nerovnováze.

Hodnoty FSH* nad 40 jednotek a výrazné snížení hodnot estradiolu jsou laboratorním odrazem klimakteria – suchost sliznic, návaly horkosti, bušení srdce, nespavost, předrážděnost, nepravidelná menstruace, zvýšená únavnost, pocit tuhnutí kloubů, řídnutí a padání vlasů, přibývání na váze, někdy poruchy udržení moči… Mohou se objevovat pocity úzkosti až deprese. To všechno souvisí s klesající produkcí ženských hormonů.
K vážnějším poruchám patří osteoporóza – řídnutí kostí, která může vést k bolestem a zlomeninám. Nejčastější jsou zlomeniny předloktí (tzv. Collesova zlomenina), zlomeniny páteřních obratlů a krčku stehenní kosti. Riziko se zvyšuje s věkem, nedostatkem vápníku, kouřením a nedostatkem pohybu. Vyšetření kostí se provádí denzitometrií – měřením hustoty kostní tkáně, poruchy lze léčit.

Nejefektivnější je hormonální substituční terapie, která obnoví hormonální rovnováhu v organismu ženy a odstraní tak většinu výše popisovaných potíží. Pravidelné gynekologické kontroly jsou samozřejmostí!
Pokud se hormonů bojíte, lze příznaky klimakteria částečně léčit alternativně – fytoestrogeny, klimakterické čaje, třezalka, pupalka, akupunktura…
Nebojte se opět poradit se svým gynekologem.

Nezapomínejte na zdravý životní styl – pohyb, strava s dostatkem vápníku, cvičení…