Vánoce jako svátky klidu a pohody bohužel v posledních letech prožívá málokdo. Shony s nákupy dárků, pranice v obchodech a večerní stresy, aby se jídlo nepřipálilo, vánočka nepřipekla a stromeček nezačal hořet.  Stačí málo a vánoční nálada je ta tam. Častěji než kost v krku lékaři řeší žlučníkové záchvaty a často také popáleniny. Jak na ně?

Spáleniny utrpěné při neopatrném vytahování horkých plechů s cukrovím a vánočkou, manipulaci se svíčkami nebo velkým osazenstvem a malou kuchyní, to vše patří už skoro k tradicím Vánoc a dokáže pěkně znepříjemnit sváteční atmosféru. Malér je tady. A co teď?

Zranění můžete ošetřit i doma

Někdy je lepší zachovat chladnou hlavu a ke všemu hned nevolat záchrannou službu. Spáleniny a popáleniny můžete ošetřit i doma. Ale hezky od začátku.

Nejdříve musíme zamezit působení tepla na poraněného – vypneme elektrický proud, uhasíme plamen. Popálené části těla se pak snažíme ochladit – ponoříme je do studené vody, pokud to nejde, pomohou i kostky ledu nebo ledové obklady. Kůže se ochladí, přestane postiženého pálit a bolest ustoupí. Pak ránu očistíme, vydezinfikujeme (aplikujte třeba Betadine, který dezinfikuje i hojí a rychle zabíjí bakterie, viry, plísně) a přiložíme na ni sterilní obvaz.

Tři stupně popálení

Na pohotovost zajeďte, pokud došlo k popálení větší plochy těla nebo je popálení příliš vážné. Popáleniny prvního stupně jsou nejmírnější. Kůže je zarudlá až červená, citlivá a může otékat. To j přesně ten typ popálení, který ošetříte sami doma, pokud tedy postižená oblast není příliš velká. Na hojení použijte mast typu Betadine, aplikujte ji dvakrát denně nebo podle potřeby. K dezinfekci se užívá Betadine mýdlo, které ve vodném roztoku nedráždí popálenou plochu nebo Betadine roztok, který můžete z původní desetiprocentní koncentrace ředit vodou podle potřeby. Poté se postižené plochy řádně opláchnou.

Popáleniny druhého stupně jsou rudé a bolestivé, kromě puchýře se objevuje i otok. Puchýř je pak už důvodem k vyhledání lékařské pomoci. Nejzávažnější jsou popáleniny třetího stupně, kdy už postižený ani nevnímá bolest, protož došlo k poškození nervů. Kůže je černá, případně bílá a silně oteklá. V takovém případě okamžitě přivolejte záchranou službu.

Jak na hojení

Pokud se ani po domácím ošetření rána nehojí, vyhledejte lékaře.  K domácímu dohojování se hodí léky a masti obsahující heřmánek nebo vitamíny A a E. Pozitivní účinky mají i přípravky obsahující měsíček, aloe, propolis a med. Pokud máte dobré zkušenosti s homeopatiky, můžete sáhnout právě pro ně, bylinkami a přírodními léčivy totiž nemůžete nic zkazit.

Řadě rizikových událostí je možné předejít. Stačí nepodlehnout shonu a stresu, dodržovat běžná bezpečnostní opatření a věnovat zvýšenou pozornost dětem a starším lidem, kteří jsou nejčastějšími obětmi obětí vánočních nehod. Používejte ochranné kuchyňské rukavice, nikdy nenechávejte děti bez dozoru a hlavně buďte v klidu. Pomáhá to, to nám věřte.