Máte i po dostatečně dlouhém spánku pocit, že jste hrozně unavená? Nemůžete se na nic soustředit? Jste nervózní? Pak si přečtěte náš rozhovor o chronickém únavovém syndromu.

Tohle onemocnění začíná nenápadně jako typická viróza. Jakmile tyto příznaky odezní, zůstává jen setrvalá únava, bolest kloubů, pocit nevýkonnosti a celková slabost. Nejde o běžnou únavu po nemoci nebo vyčerpání z tělesného výkonu, tahle únava neustupuje ani po několika týdnech. Problémem je už samotné vstávání z postele, které je doprovázenou nesoustředěním, zapomnětlivostí a podrážděním.

Odpovídá: MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka, Lékařský dům Praha 7, a.s.

Jak poznáme, že už se nejedná o „normální“ únavu, ale může jít o závažnější nemoc? Jaké jsou příčiny vzniku chronického únavového syndromu?

Chronický únavový syndrom bývá označováno jako „civilizační“ onemocnění 20. století, přestože už jím lidé trpěli mnohem dříve. Přesné příčiny jeho vzniku nejsou zcela jasné, ale dává se do souvislostí s akutní či proběhlou infekcí (zejména virem Epstein-Barrové nebo herpesviry). Na vývoji únavového syndromu se mohou podílet i stresové situace, deprese, dědičnost nebo problém s imunitou a další.

Jak mohu zjistit, že právě mě trápí chronický únavový syndrom?

Co se týče diagnostiky – je potřeba opravdu podrobná anamnéza. Lékař zjišťuje výskyt podobných příznaků v rodině, možný kontakt s infekčními onemocněními či parazity, dělají se biochemická a serologická vyšetření  krve a další specializovaná vyšetření. Je třeba se přesvědčit, že únava není příznakem nějakého celkového závažného onemocnění (např. infekce, nádoru, deprese) nebo i třeba životní změny, která s sebou přináší větší fyzickou či psychickou zátěž. Jakmile je vše ostatní vyloučeno, bývá diagnostikován právě tento syndrom.

Jaké jsou tedy příznaky onemocnění? Jaké signály nám tělo dává, když bychom měli zvolnit?

Jedná se o soubor hned několika příznaků. Jako chronický únavový syndrom je označována obtížná a ničím nevysvětlitelná únava trvající déle než půl roku. Často se objevuje bolest v krku, zvýšená teplota a bolestivé mízní uzliny. Dále také celková slabost a bolest svalů a kloubů, doprovázená bolestí hlavy. K tomu se nakonec přidruží i poruchy spánku, který nemocným nepřináší odpočinek, a neuropsychologické potíže. Tělo prostě přestává fungovat tak, jak má. Pacient je náchylnější k nemocem, špatně snáší jakoukoli zátěž a hůře regeneruje.

Jak probíhá léčba?

Zhruba polovina nemocných se spontánně po nějaké době uzdraví. Druhá polovina už se musí svěřit do rukou odborníka.  Zde v České republice zatím neexistují specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu chronického únavového syndromu, která se v posledních letech rozvíjí v zahraničí, pacient tedy často putuje mezi specialisty – imunologem, neurologem, ORL lékařem, revmatologem či psychiatrem. Konkrétní a cílená léčba chronického únavového syndromu v podstatě neexistuje, stanovuje se až na základě podrobného vyšetření. Odvíjí se od převládajících příznaků onemocnění a často v sobě zahrnuje i psychoterapii nebo léčbu antidepresivy, u některých pacientů se setkává s dobrým úspěchem i alternativní medicína.

Koho postihuje nejvíce?

Syndrom postihuje především ženy nejčastěji ve věku od 25–45 let. Ale to neznamená, že by se nemoc vyhýbala mužům, navíc postižení mohou být vzácně i děti. Odborníci se většinou domnívají, že jde o lidi, kteří se často přepínají, jsou zvyklí podávat maximální výkon a neumějí odpočívat.

Co nám hrozí, když nebudeme dostatečně odpočívat?

Syndrom má dopad nejen na naše zdraví, ale na náš celkový společenský a rodinný život. Dlouhotrvající velká únava začne být dříve nebo později překážkou v koníčcích, práci i společenském životě. Při přecházení nemoci se problém bude prohlubovat a pacient se bude jen stěží navracet do původního života.

Jaká je prevence?

Jak už vyplývá z výše zmíněného, nejlepší prevencí je naučit se organizovat si život tak, aby nedocházelo zbytečně k přepínání a stresu. Naslouchejte svému tělu a nesnažte se únavu nebo nemoc rozchodit, ale dopřejte si potřebný odpočinek a dostatek spánku. Důležité je naučit se mezi prací a povinnostmi také odreagovávat u oblíbených koníčků.

Na jakého odborníka je nejlepší se obrátit?

Nejdříve je dobré obrátit se na praktického lékaře, který vám může pomoci na začátku se trochu zorientovat, a dle potřeby vás odešle ke specialistovi (viz výše).

Sledujte příznaky:

Jak rozpoznat chronický únavový syndrom? Následující seznam příznaků by vás měl varovat. Pro jednoznačnou diagnózu si ale zajděte ke svému lékaři. Níže uvedené symptomy mohou být příznakem také jiných onemocnění nebo nadměrného stresu.

Únava a vyčerpání, které následuje prakticky po každé aktivitě (i příjemné), bolesti v krku, citlivé, případně nateklé uzliny na krku a v podpaží, zvýšená teplota, bolesti svalů, bolesti kloubů bez otoku a zarudnutí, bolesti hlavy, problémy se spánkem, zapomnětlivost, zmatenost, problémy s koncentrací, depresivní ladění