Sprchování. Názory na něj se u lidí různí. Jedni jsou zastánci každodenního mytí, jiní zase své tělo proudům vody vystaví jen v nezbytně nutných případech. Jak to vidí odborníci? Co naší kůži (ne)prospívá?

„Lidé by se měli řídit terapeutickou metodou vlídná nevšímavost,“ říká přední dermatoložka Karolína Kykalová a dodává: „O kůži se starat musíme. Je to dar, který máme. Ale nesmíme to přehánět.“

Co říkají průzkumy

Z průzkumu, který před časem prováděly společnosti Geberit a GfK, vzešlo, že Češi spolu s Poláky a Italy si v porovnání s ostatními Evropany na osobní hygieně zakládají.

Zatímco v jiných evropských zemích se denně sprchuje pouze 69 % lidí ve věku 35–55 let, Čechů, kteří každý den hupsnou do vany, je o devět procent víc.

Kdy začne kůže protestovat?

Jenže odborníci se shodují, že záliba v častém máčení těla kůži nikterak neprospívá. Spíš naopak.

„Je pravdou, že přílišné sprchování zvyšuje riziko některých zdravotních problémů,“ uvedla před časem pro americký magazín Time Dr. Elaine Larson, odbornice na infekční onemocnění a děkanka pro výzkum na Columbia University School of Nursing.

Vstupní brána pro bakterie

Podle Karolíny Kykalové si člověk nadměrným sprchováním teplou vodou (o mýdlech a sprchových gelech nemluvě) může narušit takzvanou hydrolipidickou bariéru kůže. „Ta se pak stává vnímavější vůči vlivům zevního prostředí: vlivům bakteriálním, virovým, tepelným. Kůže se stává takzvaně intolerantní, nesnášenlivá,“ vysvětluje doktorka Kykalová.

Laicky řečeno – kůže se vysuší, popraská a může být vstupní bránou pro různé bakterie. A tak vznikají ekzémy, alergie a jiná onemocnění.

Před častým sprchováním dermatoložka varuje především ty, jejichž kůže je citlivá, nebo trpí na akné. „Zrovna u akné je nadměrné čištění kontraproduktivní. Časté mytí totiž stimuluje mazové žlázky k tomu, aby tvořily víc mazu,“ upozorňuje.

Skutečná potřeba, nebo společenský tlak?

„Myšlenka každodenního mytí se stala samozřejmostí v posledních padesáti, šedesáti letech. Vlastně když vznikly koupelny se sprchami. Lidé tak nabyli dojmu, že se musí mýt každý den. Jde ale spíš o společenský tlak,“ řekl v rozhovoru pro Sunday Morning Herald Stephen Shumack, prezident Australasian College of Dermatologists.

Podobný názor mají i další odborníci. „Myslím, že lidé se sprchují většinou kvůli společenské potřebě,“ uvádí Dr. Elaine Larson.

Dvakrát, třikrát týdně stačí

A jak často je tedy sprcha podle odborníků ideální? „Tehdy, když ji člověk skutečně potřebuje,“ zní stručná odpověď Stephena Shumacka.

„Když třeba někdo pracuje v dole a chodí domů špinavý, nebo denně sportuje, tak je jasné, že se každý večer umýt musí. Ale pro toho, kdo sedí v kanceláři, ve škole a není prosáklý potem, to nutné není,“ konstatuje Karolína Kykalová.

Co z toho vyplývá? Že když se budeme sprchovat třeba jen dvakrát týdně, rozhodně nejsme čuňata. „Kůži pevnější, otrlejší, kůži, která vydrží a není citlivá, sprcha jednou za tři dny stačí,“ uzavírá Karolína Kykalová.