Je skvělé, pokud se cítíte dobře, fit a zdravá. Přesto však neignorujte preventivní prohlídky. Jsou zdarma a mohou ukázat včas na problém, který se před vámi zatím skrývá.

K doktorovi chodíme všichni neradi. To prostředí, ten pocit, že by se něco mohlo ukázat, že by nám mohlo být něco zásadního… Není to nic moc. I proto asi necháváme prevenci často stranou a v nabitých diářích pro ni nemáme místo. Odsouváme kontroly, říkáme si, že se nic neděje, že je nám fajn… „Ale potíž je, že spousta problémů, které by se nedej bože mohly v souvislosti s naším zdravím objevit, jsou hodně hluboko skryté. Vy si je neuvědomíte, ale lékaři je odhalí při pravidelných prohlídkách často ve velmi raném stadiu a mohou vám ušetřit nejednu komplikaci, slzu, omezení nebo pocit, že jste něco fatálního prošvihla,“ varuje lékař Jiří Slíva, MD. PhD. Ne, nikdo vás nechce strašit. Ale realita je taková, že patříme k národům s vysokým výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku i mnoha druhů rakoviny. Hodně samozřejmě záleží na tom, jaký životní styl vyznáváte. Nicméně i když jste vzorní a cvičíte, jíte zdravě, hodně spíte… je tu ještě rodinná anamnéza. A ruku na srdce, ani ta nebude úplně čistá. Takže, pojďte vzít rozum do hrsti a připomenout si spolu s námi, jaká preventivní prohlídka by vás v nejbližší době měla čekat, a hned se na ni také objednejte. Jde přece o vaše zdraví!

Hurá k praktikovi

Lidé se při zmínce o praktickém lékaři nejčastěji jen ušklíbnou a smějí se, že u něj byli naposledy v osmnácti. To je v pořádku jen tehdy, když je těm dotyčným něco kolem dvaceti. Počínaje 18. rokem života je totiž třeba chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři právě v intervalu dvou let. Zdravotní pojišťovny pak uvádějí přesný interval 730 dní nebo doporučují objednat se na novou prohlídku 23 měsíců od uplynutí té předchozí.

Rodinná anamnéza

Jsou to důležité, byť rutinně vypadající prohlídky. Jejich součástí je rozhovor, při kterém váš praktický lékař doplní vaši rodinnou anamnézu. To mimo jiné znamená, že se poptá, jak jsou na tom se zdravím vaši blízcí, jestli v rodině nepropukly nějaké závažnější nemoci, jejichž markery by bylo třeba sledovat i u vás. Pak se zaměří na váš aktuální životní styl a zdravotní stav.

Opravdu nutná vyšetření

Základem je měření krevního tlaku, vyšetření uzlin, prohmatání břicha, poslech srdce, kontrola plic. Nechybí ani vážení, měření a vyšetření sluchu a zraku. S sebou pak nejspíše ponesete také lahvičku s ranní močí a přijdete nalačno, aby vám mohli odebrat krev na základní biochemické rozbory. V 18, a pak o každých kulatinách (ve 30, 40, 50 atd.) se zvlášť kontroluje také cholesterol a množství tuku v krvi. „I přes zřejmé změny v životním standardu a životním stylu má více než polovina z nás zvýšenou hladinu cholesterolu, který je významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. A pak už se postupuje individuálně, podle toho, jak tyto základní testy dopadnou,“ říká lékař Jiří Slíva, MD., PhD.

Onkologická rizika

Protože rakovina je něco, co se nesmí podceňovat v žádném případě, zkontrolovat by měl praktik také vaši pokožku, včetně toho, jestli některé mateřské znaménko nebo piha nevykazují abnormální rysy. Jestliže spadáte do rizikové skupiny a ve vaší rodinné anamnéze má své smutné místo rakovina prsu, od 25. roku věku spadáte do prevence i v tomto směru (svého muže zase poučte, že pokud se u něj v rodině objevila rakovina varlat, je od 25. roku nejvyšší čas i pro jeho preventivní onkologické vyšetření).

Kategorie 40+

Až překročíte magickou čtyřicítku, přibudou vám pak u praktika také vyšetření EKG. Připomenout by vám je měl každé čtyři roky. Hladinu glykémie v krvi by vám měl počínaje čtyřicítkou přeměřit každé dva roky, tedy při každé preventivní prohlídce. Pokud nespadáte do rizikové skupiny, je ve 45 letech nejvyšší čas také na doporučení na mammografické vyšetření, jež vás od tohoto věku bude čekat opět pravidelně. Dostat byste k němu měla i důkladné poučení o samovyšetření, jakkoliv se dá předpokládat, že už jej roky máte od svého gynekologa a o svou prevenci se staráte v tomto směru sama.

50. A co dál?

Protože patříme ke smutným rekordmanům, co se výskytu rakoviny tlustého střeva týče, provádí se od 50. roku preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici, je to tzv. test okultního krvácení ve stolici neboli TOKS. Je dobré na něj zajít každý rok. Od 55 let pak můžete využít i možnost jít na endoskopické vyšetření střev, a to jednou za deset let. „Rozhodně bychom s vyšetřením neměli nikterak otálet i kdykoliv jindy, objevíme-li jasně červenou krev ve stolici/toaletním papíře,“ varuje lékař. U nás žen tohle může pohlídat i gynekolog (svému muži to ale raději připomeňte, ten má „jen“ toho praktika a muži jsou v tomto ohledu rizikovější skupinou).

Zamiřte na gynekologii

Pravidelně byste měla vídat i svého gynekologa. „Ženy u nás stále podceňují důležitost preventivních prohlídek a screeningů. Je důležité, aby ženy v rámci prevence opravdu každý rok šly na kontrolu ke svému lékaři,“ objasňuje gynekoložka MUDr. Ivana Vondrušková. Pro někoho je to hned za zubařem ten nejméně oblíbený lékař, ale prevence karcinomu děložního hrdla, kvůli které je třeba jedenkrát ročně při preventivní gynekologické prohlídce absolvovat stěry (tzv. cytologické vyšetření), není legrace. Nárok na něj má každá dívka a žena počínaje již 15. rokem života. „U dospívajících dívek (i chlapců) je dnes možné očkovat proti papilomavirům, které jsou původcem tohoto typu onemocnění, a do budoucna tak lze očekávat markantní pokles výskytu tohoto onemocnění. Pro již dospělé ženy je však preventivní prohlídka nyní de facto jedinou prevencí,“ radí MUDr. Slíva. Ženský lékař pak samozřejmě také pohmatem zkontroluje podbřišek, provede ultrazvukové vyšetření, pomůže vám s preventivní prohlídkou prsů, a případně poradí s potížemi.

V zubní ordinaci

V neposlední řadě nesmíte zapomínat ani na svůj chrup. V dospělosti máte nárok na bezplatnou preventivní prohlídku jednou za rok. Výjimkou je těhotenství, kdy tělo prochází velkým množstvím změn a je třeba více sledovat i stav vašich zubů. Během gravidity proto můžete svého stomatologa navštívit dvakrát, pokaždé na účet své zdravotní pojišťovny.

Napadlo Vás při čtení článku něco, na co se chcete zeptat? V naší poradně odpovídají renomovaní odborníci a lékaři. Poradna je anonymní, odpověď Vám pošleme e-mailem.