Možná máte, a ani o tom nevíte. Vysoký krevní tlak se vůbec nemusí projevovat, a přitom tiše vyčkávat na svoji příležitost. Neléčený nebo špatně léčený krevní tlak může závažným způsobem poškodit ledviny nebo srdce, a přivodit tak selhání těchto orgánů. A není to žádné zbytečné strašení. Podle odhadů je asi čtvrtina úmrtí ve skupině lidí starších 40 let zapříčiněna právě tímto onemocněním. Není lepší nechat si tlak změřit?

17. květen je již tradičně připomínán jako Světový den hypertenze. Důležité je upozornit na vážné zdravotní komplikace provázející hypertenzi a potřebu kontroly krevního tlaku.

Váš tlak je 140/90. Víte, co to znamená?

Vysvětlení není ani složité. Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny cév, v nichž koluje. Zjistíme ji pomocí tonometru. Při měření krevního tlaku získáme dvě hodnoty např.: 140/90. První a důležitější číslo označuje systolický tlak, který vzniká při srdeční stahu. Systolický tlak vám říká, v jaké stavu jsou vaše cévy. Čím je vyšší, tím méně pružné cévy jsou a nezvládnou se roztahovat a reagovat na průtok krve. Druhá, ta nižší hodnota je měřena při uvolnění srdečního svalu a nazývá se diastolický tlak. Pokud vysoký tlak neléčíte, dochází k nebezpečným změnám na tepnách. Levá srdeční komora je zvětšena, což je důsledkem neúměrného zatížení, zvláště levé části srdce. Napoví vám ECHO, RTG a EKG vyšetření.

  • Později dochází k poškození jednotlivých orgánů, protože tepny už vykazují velké aterosklerotické změny (ukládání tukových látek a zužování průchodnosti). Může dojít i ke krvácení do mozku a k mozkové mrtvici. Dále trpí srdce. Hypertenze způsobuje ischemickou chorobu srdeční. Objevuje se dušnost, bolest na hrudníku nebo bušení srdce a úder infarktu.

Na vzniku primární hypertenze se podílí obezita, nadměrný příjem kuchyňské soli potravou, dlouhodobý a nadměrný stres, genetické předpoklady, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu.

Labtests_srdce

Nebezpečí vysokého krevního tlaku:

  • poškození jemných cév v ledvinách a únik krve do moči
  • infarkt myokardu a angina pectoris (svíravá bolest na hrudi vystřelující z hrudi do levé ruky či zad, obtížné dýchání, pocení)
  • srdeční selhání (bušení srdce, arytmie, obtížné dýchání, kašel, vykašlávání krve, pocení, bolest na hrudi, otoky)
  • selhání ledvin (únavu, málo moči, otoky, nevolnost až zvracení, bolest hlavy; u akutní: až ztráta vědomí; u chronické: bledost, svědění kůže, bolest hrudi, kostí)
  • cévní mozková příhoda, mrtvice mozku (strach, zmatenost, pokleslý jeden ústní koutek, jazyk k jedné straně, poruchy řeči, necitlivost jedné poloviny tváře, poruchy vidění, bolest hlavy, poruchy paměti, motání hlavy, poruchy pohybu jedné poloviny těla, ochrnutí)
  • postižení zraku (projevuje zamlženým viděním a bolestí hlavy) atd.

Nepodceňujte vysoký krevní tlak

Velmi důležité je, abyste byli poučeni o povaze onemocnění a nutnosti změny životního stylu. Absolutní zákaz kouření je klíčovým opatřením! Dále přiměřená fyzická aktivita 3-4x týdně a dietní opatření, která zahrnují i omezení vyšší spotřeby alkoholu, omezení solení (do 5-6 g denně), zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Lékař pak rozhoduje o nasazení léků. Krevní tlak by měl být snížen na cílové hodnoty pod 140/90 u všech a pod 130/80 u diabetiků, pacientů se zvýšeným rizikem, po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, s onemocněním ledvin. Tak lze dosáhnout pokles kardiovaskulární úmrtnosti o téměř 20 % a úmrtnosti na mozkové příhody o více jak 40 %. Viz https://www.ikem-kardiologie.cz

Jedna rada na závěr

Výhodné je domácí měření TK (selfmonitoring), kdy si pacient měří tlak několikrát denně v domácích podmínkách a lékaři přinese záznam hodnot. Přibližně ve stejnou hodinu by měla být vždy zaznamenána hodnota ranní a večerní a pak v průběhu dne kdykoli. Domácí měření je jedním ze způsobů jak diagnostikovat tzv. hypertenzi bílého pláště (v ordinaci pacientovi naměří lékař vysoký krevní tlak, zatímco v domácích podmínkách jsou hodnoty tlaku v normě). Více o vyšetření a léčbě hypertenze na https://www.labtestsonline.cz