Nakazit se plísňovým onemocněním kupříkladu nohou je velmi snadné. Stačí k tomu veřejný bazén, koupaliště nebo sauna. Šlápnete bosou nohou na místo, kde ulpěla šupinka kůže nakažené osoby, a v případě, že máte třeba na noze drobnou prasklinku, k přenosu dojde velice snadno.

Plísňovým onemocněním se daří i za nehty, v kštici a podobně. Typickým příznakem je olupování kůže, nevzhledný výzor, šupinatění, bílé zbarvení, puchýřky a praskání. Rozpraskaná místa mohou svědit a bolet. Na nohou většinou začíná onemocnění mezi prsty. K prevenci patří důsledná hygiena, důkladné vysoušení nohou po mytí, nošení obuvi na veřejných místech, například lehkých gumových pantoflí, striktní používání vlastního ručníku. I tak ale k přenosu dochází opravdu snadno a onemocnění tedy nijak nesignalizuje, že by dotyčný byl na štíru s hygienou.

Kvasinky se nesmí přemnožit

Ústa, pohlavní ústrojí a močové cesty jsou zase častým místem výskytu kvasinkové infekce. Typicky ji dostaneme po braní antibiotik, která naruší přirozenou tělní mikroflóru. Kvasinky mohou člověka napadnout i systémově a způsobovat i příznaky, které si s touto houbou obvykle nespojujeme, a to trávicí, nervové a jiné. Kvasinka také někdy bývá odpovědná za bolavé, rozpraskané koutky. Ty ale mohou být osídleny i jinými bakteriemi. Rizikovým faktorem pro přemnožení kvasinky je stres, přílišná konzumace bílého cukru, léčba antibiotiky. Prevencí zase dieta s co nejmenším množstvím bílého cukru, konzumace probiotik, relaxace a vyhýbání se alkoholu.

Pozor na bakterie

Mezi bakteriální infekce kůže patří například impetigo, velmi nakažlivá nemoc, která se často šíří v dětských kolektivech, růže, typická zase naopak pro starší věk a způsobená většinou zavlečením bakterií rodu streptokoků do kůže, nebo záněty nehtových lůžek, které se nevyhýbají nikomu, ale sklon k nim mají například lidé, kterým mají tendenci nehty zarůstat.

Mějte první pomoc doma

Pokud vás postihnou lehčí a především lokální nepříjemnosti výše popsaného druhu, vždy je dobré mít doma nějaký volně prodejný preparát, který může v počátcích onemocnění pomoci. Podle druhu obtíží jsou to například nejrůznější dezinfekční mastičky, roztoky nebo čípky, jako například Betadine – tato dezinfekce nepálí a existuje ve všech třech těchto formách. Její přesné použití na konkrétní kožní obtíže vám poradí kožní lékař, gynekolog, praktický lékař nebo lékárník. Každopádně je účinná proti širokému spektru bakterií a plísní a mnohdy může problém i vyřešit a pomoci tak předejít léčbě lokálními či celkovými antibiotiky. Pokud se stav nelepší nebo je rozsah onemocnění větší, je vhodnější návštěva lékaře, který vám předepíše léčbu přímo na míru.

 

Co je to Betadine?

Betadine je vhodný k ošetření pokožky i sliznic. Byl vytvořen na bázi vodního roztoku, který obsahuje aktivní dezinfekční prvek – jód. Právě díky němu nepálí a navíc nezpomaluje proces hojení. Betadine si účinně poradí s bakteriemi, plísněmi a viry, takže je ho možné použít k léčbě bakteriálních a plísňových onemocnění. Betadine ženete ve formě roztoku nebo masti v lékárnách nebo internetových obchodech. K dostání je bez lékařského předpisu.