Zánět močových cest patří mezi nejčastější infekční onemocnění v populaci a ze tří čtvrtin případů ho způsobuje jinak tělu prospěšná bakterie Escherichia coli. Ta v momentě průniku do močové trubice vyvolává infekci a následně postupuje dále do močového měchýře. Jak se nepříjemným zánětům vyvarovat?

K zánětu může vést kromě jiného i celkové oslabení organismu a oslabená imunita. Toto nepříjemné onemocnění však lze léčit, je ale třeba svěřit se do rukou lékařů. Není-li zánět močových cest v chronické fázi, většina lidí má tendence léčit se sama a pomáhat si nejrůznějšími bylinkovými a urologickými čaji. A přestože tato domácí léčba určitě ničemu neuškodí a zcela určitě část bakterií z těla vyplaví, nelze hovořit o úplném vyléčení. Část bakterií totiž v močovém ústrojí přežije, a  při jakémkoli oslabení imunity zaútočí znovu. Zánět močových cest poté doprovází i obyčejné nachlazení nebo chřipku, a celkově tak přispívá k horší fyzické kondici. Zánět se následně mění v chronický problém, který je velmi obtížné a zdlouhavé léčit.

V číslech: 

  • s tímto onemocněním bojuje šestkrát do roka každá pátá žena
  • ženy v produktivním věku trpí záněty padesátkrát častěji než muži
  • 80 až 90 % zánětů je způsobeno střevní bakterií Escherichia coli
  • zbylých 10 % připadá na streptokoky, stafylokoky, enterokoka, klebsiellu, protea, pseudomonády a řadu dalších bakterií
  • každé čtvrté ženě se tyto nepříjemné zdravotní potíže objevují opakovaně

Svěřte se do rukou odborníků

Léčbu zánětu močových cest je vždy třeba stanovit na základě diagnostiky lékařem. Ten po vyšetření moči určí, zda se jedná o bakteriální nákazu a také, jak je rozsáhlá. Někdy je také prováděn stěr močové trubice, a to z toho důvodu, aby byla vyloučena další onemocnění, projevující se podobně jako chlamydie. Za účelem vyloučení bakterií jsou lékařem nasazena antibiotika či chemoterapeutika, a to většinou po dobu jednoho týdne, kdy je vyšetření moči opakováno. Lékaři je též často doporučováno nasazení volně dostupných podpůrných prostředků.

Jak zánětům předcházet

Důležitou roli v prevenci před záněty močových cest hraje zejména hygiena. Vhodné je používání antibakteriálních mýdel pro intimní hygienu a koupele vyměnit za sprchování. Doporučuje se také používat ochranu při pohlavním styku a neprodlené močení po sexu. Proti zánětu lze též bojovat pravidelným pitným režimem a hlídáním toho, co pijete. Ideální je čistá voda, případně bylinkové čaje. Naopak nevhodná je káva, alkoholické nápoje a limonády.

Samostatnou kapitolu poté tvoří těhotné ženy a lidé s cukrovkou, kteří spadají do rizikové skupiny. Ti mají kvůli svému stavu pozměněné složení moči, která je tak pro záněty více příznivá. Naopak, tolik proklamované nachlazení se zánětem až tak nesouvisí. Problém tkví spíše v tom, že je organismus při nachlazení oslaben a následkem toho se množí bakterie a propuká infekce.

Domácí léčba

Zánět močových cest poznáte podle následujících příznaků – pocity řezání a pálení při močení, časté nutkání na močení, přičemž moč z těla téměř nevychází, moč je kalná, zapáchá a může v ní být i příměs krve. Podle intenzity těchto příznaků se většinou rozhodujeme, jestli pouze zvýšíme příjem tekutin, koupíme volně prodejné léky nebo přímo navštívíme lékaře. Samoléčba má však své hranice a není dobré si s ní úplně zahrávat.

  • jako první pomoc můžete vyzkoušet extrakty a šťávy z brusinek (spíše jako prevence)
  • urologický čaj (nepřehánět to s jeho množstvím, aby nepůsobil dráždivě)
  • nejvíce pomáhá pití obyčejné vody bez bublin (2-3 litry denně), aby došlo k vypláchnutí bakterií z močového traktu
  • pomoci může i pití slabého odvaru z heřmánku
  • navíc pomáhá také suché teplo (pobyt ve vytopené místnosti, zabalená bedra a teplé ponožky na nohou)
  • proti bolesti je možné využít také volně prodejné léky na bolest