Jaké jsou nejčastější otázky dívek ohledně menstruace? Rozhodly jsme se na ně odpovědět, protože menstruace není tabu, ale přirozený jev, který k dospívání v mladou ženu prostě patří.

Kdy ji dostanu? Poznám to nějak předem, abych se mohla připravit?

Věk se nedá určit předem – mezi 9 a 14 lety, typický věk bývá 12 nebo 13 let. Nejprve se ti začnou zvětšovat prsa a později růst ženské chloupky; první menstruaci můžeš očekávat zhruba za 2 až 4 roky po začátku zvětšování prsou. Někdy je předzvěstí nahnědlý výtok, který se objevuje a mizí několik měsíců před první skutečnou menstruací. Přesněji ti nikdo nic neřekne. Proto, nos při sobě balíček vložek, vlhčené ubrousky a náhradní kalhotky pro případ, že tě první měsíčky zastihnou nevhod, ve škole, na výpravě s oddílem a podobně. Budeš se tak zřejmě cítit jistěji. Tyto náležitosti si pak zřejmě budeš muset navyknout nosit při sobě stále. Téměř žádná mladičká dívka nemá cyklus pravidelný, a tudíž předvídatelný.

Nošení vložek, které má moje maminka, je mi nepříjemné. Mohu hned od začátku používat menstruační tampony, i když jsem ještě neměla pohlavní styk?

Ano, můžeš. V panenské bláně je pružný otvor a sama blána je velmi elastická, zvláště v období menstruace. Tampon nejmenší velikosti, který dívkám s první menstruací stačí, si můžeš zavést bez potíží. Než se s tampony naučíš pracovat, možná pro tebe bude jednodušší kupovat si speciální verzi s aplikátorem, který zajistí, že budeš mít tampon zavedený správně. Dnešní tampony jsou velmi bezpečné a při správném zavádění, častém měnění dle návodu a dobré hygieně rukou a intimních míst prakticky nic nehrozí, přesto si ale přečti příbalový leták a informuj se o příznacích syndromu toxického šoku.

V čem mě bude omezovat?

V dnešní době už prakticky v ničem. Jen je potřeba být připravena a vybavena. Pokud se například chystáš plavat, pořiď si speciální tampony vhodné do bazénu, ve vhodné velikosti. Použít můžeš i normální tampon, ale dbej na to, aby sis zavedla nový před plaváním a vyměnila ihned po plavání. V období menstruace si ovšem odpusť teplou vanu, k hygieně používej sprchu. V teplé vodě, do které spláchneš vlastní špínu a která není ošetřena chlorem jako veřejné bazény, bys i s tamponem mohla snadno přijít k infekci. Může se stát, že se budeš cítit v době menstruace či před ní nepříjemně. Praktický lékař nebo dětský gynekolog ti poradí, co by ti mohlo ulevit. Na křeče pomáhají teplé obklady břicha, po poradě s rodiči můžeš užít i některý lehčí lék proti bolesti. Nikdy si lék neber bez jejich vědomí. Poraď se také s maminkou nebo starší sestrou o vhodných přípravcích intimní hygieny, aby ses cítila dobře.

Jak dlouho bude krvácení trvat?

Zpočátku to může být nepravidelné, ale posléze se délka ustálí asi tak na pěti dnech. Druhý a třetí den bude krvácení nejsilnější, můžeš jej zmírnit popíjením vody s citronem – jedná se o zcela bezpečný způsob, při kterém navíc dostaneš do těla nějaké ty vitaminy. Pátý den už budeš spíše jen tzv. „špinit“, krvácení už bude lehké a spíše hnědé než červené.

Nemám menstruaci vůbec pravidelně. Je to normální?

Ano, je to zcela normální, může trvat i několik let, než se ti cyklus ustálí. Bude ale dobré, když si budeš krvácení zaznamenávat nějakým jednoduchým způsobem do kalendáře nebo využiješ třeba chytrou mobilní aplikaci. Kdyby pak bylo něco v nepořádku, gynekolog po tobě tyto informace bude chtít. Pokud by se ti ale něco nezdálo, zejména pokud bys krvácela příliš často (nepravidelnosti se spíše projevují cyklem delším nebo vynecháním krvácení), svěř se určitě mamince nebo lékaři, bylo by tě potřeba vyšetřit.

Musím hned po první menstruaci ke gynekologovi?

Nemusíš, pokud nemáš žádné potíže a nic od gynekologa nepotřebuješ. Ke gynekologovi začneš chodit, až budeš potřebovat předepsat první antikoncepci, nebo prostě, až ti bude mezi 15 až 16 lety. Pokud ale máš při menstruaci silné bolesti, trápí tě výtok, o kterém si nejsi jistá, že je v pořádku a podobně, popros maminku, ať tě objedná.

Obávám se, že moji menstruaci poznají spolužáci, že budu nějak cítit…

Není třeba se něčeho takového bát. Při menstruaci se vždy ráno a večer doma důkladně vysprchuj a umyj mýdlem vhodným pro intimní partie, vložku nebo tampon si často měň. Pro svůj klid a dobrý pocit můžeš v době krvácení upřednostnit třeba černé džíny před bílými plátěnými kalhotami a v případě používání tamponu si do kalhotek nalepit pro jistotu tenoučkou intimku, Můžeš si dokonce vybrat speciální voňavé vložky, ale pokud dodržíš vše výše popsané, nebude to, že máš právě menstruaci, vůbec nijak poznat.

Jak mám rodičům říct o své první menstruaci?

Úplně normálně. Už nějakou dobu před tím by s tebou tvoji rodiče měli o tomhle tématu mluvit, pokud „pozapomněli“, připomeň se sama. Popros maminku, aby pro tebe doma připravila nějaké vložky a řekla ti všechno, co ti není jasné. Až krvácení přijde, prostě to mamince řekni a domluvte se, jaké budeš chtít používat náležitosti a kdy a jak si je budeš sama kupovat nebo ti je mají kupovat rodiče. Počítej také s tím, že od chvíle, kdy dostaneš první menstruaci, bys teoreticky mohla otěhotnět a stát se maminkou, rodiče tě asi budou chtít, pokud už tak neučinili dříve, poučit o mnoha věcech týkajících se vztahu muže a ženy. Ani pro ně, ani pro tebe tahle rozmluva nemusí být moc příjemná, ale snaž se jim to nedělat těžší a prostě poslouchej, co ti říkají. Chápej, že mají obavy o tebe a tvoji budoucnost, protože tě mají rádi.