Menstruace provází ženu od puberty až po menopauzu. Stále o ní ale koluje několik polopravd a mýtů, které nyní uvedeme na pravou míru.

Menstruace a sport

V tomto případě jde o velmi individuální téma a záleží hlavně na každé ženě, jak se při menstruaci cítí a čeho je v rámci sportu schopno její vlastní tělo. Celá řada studií zabývajících se tímto tématem sice nepotvrdila spojitost mezi horším sportovním výkonem a menstruačním cyklem, ale mnohé profesionální sportovkyně přiznávají, že v této části měsíce jsou jejich výkony horší. Obecně ale není nutné jakoukoli sportovní aktivitu omezovat nebo rušit, zvláště ve chvíli, kdy žena netrpí velkými bolestmi nebo silným krvácením. Důležité je hlídat si pitný režim a dodávat tělu minerály, které se v rámci menstruační krve více vyplavují. Nutností je dodávat tělu hlavně železo, jehož ztráty se mohou podílet i na větší únavě nebo bolestech hlavy.

Menstruace a chutě na sladké

Hormonální výkyvy značně snižují odhodlání se hýbat, často máme jen chuť ležet a nevylézat a více hřešit v jídle. Celé tělo je v útlumu a mnohdy i bolí. Proto je zvlášť u žen, které trpí menstruačními potížemi, na místě více sledovat to, co říká jejich tělo. Možná se vám nebude chtít jít na kickbox nebo posilovat, když menstruujete. Možná odmítnete i kamarádku, která vás na cvičení bude lákat a namlouvat vám, že jste líná. Co už ale možná neodmítnete je chuť na něco sladkého. Jak je to možné? Chutě během tzv. PMS (premenstruační syndrom) jsou časté a komplikované. Většinou saháme po čokoládě, a věřte, nebo ne – není to proto, že by našemu tělu něco chybělo živinově, jak se často uvádí. Pokud jde o chutě na sladké, zvláště zmíněnou čokoládu, v rámci PMS, jde o chutě vyvolané hormony. Klesá nám nálada a čokoláda v sobě má látky podporující tvorbu endorfinů, jež mají potenciál nám náladu zase zvednout. Proto je takovým lákadlem. Z hormonálního popudu. Nejhorší na tom všem ale samozřejmě není to, že sáhnete po řádku hořké čokolády. Ale to, že když jednou dáte od pusy sladké, hlava zavzpomíná na všechny rozkoše spojené se sladkostmi, a bude vás ponoukat k tomu, abyste mlsala dál.

Doplňte důležité látky:

Chrom a měď – krotí chutě na sladké, najdete je v slunečnicových semínkách, žitné mouce Hořčík – uleví od případných křečí, hodně jej obsahují mandle, banány, mango a minerální vody Železoje důležité pro krvetvorbu a pomůže zabojovat proti únavě, vyskytuje se v červeném bobulovém ovoci, velkozrnné čočce a červeném masu

Když se menstruace nedostaví

V první chvíli se asi vyděsíte, že jste těhotná, ale existuje hned několik dalších důvodů, kvůli kterým se perioda občas zpozdí nebo vůbec nepřijde. Víte, které to jsou? Kromě jiného stavu a kojení, může za absencí menstruace stát intenzivní cvičení, které má vliv na produkci reprodukčních hormonů (s chybějící menstruací se setkávají převážně baletky, atletky nebo běžkyně) nebo nachlazení, cysty na vaječnících či různé gynekologické záněty (s těmi lze účinně bojovat ochrannou vaginální sliznice např. s kyselinou hyaluronovou a kyselinou mléčnou, které sliznici chrání, urychlují její hojení, regenerují a stimulují přirozené protizánětlivé procesy). Na vině může být problém s produkcí hormonů po vysazení dlouhodobě užívané hormonální antikoncepce. Tento problém se týká zhruba 2 % žen a většinou po pár měsících nastává spontánní úprava. Další příčinou, která může zastavit pravidelné krvácení, je pokles hmotnosti nebo podvýživa. Hlavní roli v tomto hraje množství tělesného tuku. Odborníci tvrdí, že pokud klesne množství tělesného tuku pod 27 % celkové hmotnosti, přestává menstruovat až 85 % žen. Společně s tím nastávají také anovulační cykly, což znamená, že se přestává uvolňovat vajíčko z vaječníků jako obrana před případným těhotenstvím, které by mohlo ohrozit zdraví ženy. A nakonec i stres a deprese ovlivňují negativně hladinu estrogenu v těle.