Atopický ekzém je zánětlivé, chronické onemocnění kůže postihující především děti. Statistiky ukazují, že trápí až 11 % evropské dětské populace. Ani dospělí však nemají vyhráno. Ne vždy se ekzém podaří kompletně vyléčit. Jaké jsou jeho příčiny a jak proti němu lze bojovat?

Příčiny atopického ekzému

Ekzém je způsoben kombinací dvou příčin, a to narušením kožní bariéry a zvýšenou citlivostí imunitního systému na určité látky. Dle lékařů mají tyto příčiny jednoho společného jmenovatele, a tím jsou geny. Moderní medicína však přišla s tvrzením, že genetika sice hraje v kožních onemocněních roli, není však hlavní příčinou. „V roce 1996 bylo v České republice diagnostikováno 4 % dětí s atopickými ekzémy. V roce 2006 se toto číslo zvýšilo na celých 12 %. Toto číslo je bezesporu alarmující, není však možné, aby v tak krátké době došlo ke změnám v genetickém kódu. Negenetickou a nesmírně zásadní roli u vzniku atopického ekzému a dalších zánětlivých onemocnění kůže hrají toxiny, které se v organismu hromadí a spouští imunopatologické procesy,“ podpírá toto tvrzení fakty Mgr. Marie Vilánková.

S toxiny a jejich vlivem na duševní a fyzické zdraví člověka pracuje především metoda řízené vnitřní očisty. Ta na základě indikace přístrojem Salvia zkonstruovaného dle vynálezu Dr. Reinholda Volla dokáže určit konkrétní druh toxické zátěže a za pomoci přírodních preparátů a dalších úprav životosprávy tuto zátěž z těla vyloučit. „Toxinů, které způsobují defekty kožní bariéry, je celá řada. K těm nejobávanějším patří chemické látky obsažené v kosmetice jako ftaláty či parabeny, chemické látky v textiliích, ve špercích, a nemalý podíl mají i toxiny přijímané potravou, jako jsou pesticidy, toxické kovy a různé přídatné látky,“ vysvětluje paní Vilánková. Nesmíme taktéž zapomínat na patogenní bakterie a plísně, které se běžně vyskytují i na zdravé kůži. Pokud však dojde k narušení mikrobiální flóry (například při užívání antibiotik nebo nadměrným používáním dezinfekčních prostředků), bakterie se přemnoží a kůže je poškozena. Na dysfunkci bariérové funkce kůže se také významně podílí psychický stres.

Léčba atopického ekzému

Soustředíte-li se v léčbě atopického ekzému pouze na potlačení projevů, možná jste již došli k názoru, že taková léčba je vysoce limitující a do budoucna neslibuje žádné výrazné zlepšení. Proto je nutné zaměřit se na minimalizaci příčin. U atopiků se obecně doporučuje upravit prostor, ve kterém přebývají. Cílem těchto úprav nemá být sterilní prostředí, jde však o to, aby se kontakt s alergeny udržel v rozumné míře. Základem  jsou prostory nejlépe bez koberců, zbytečného domácího textilu jako závěsy či záclony a matrace a polštář je třeba opatřit povlaky proti roztočům. Zejména v topné sezóně je také důležité hlídat vlhkost vzduchu. Suchý vzduch vysušuje sliznici i pokožku, a může tak ekzém zhoršovat.

Jak se však zbavit již zmiňovaných toxinů? Řízenou vnitřní očistou, která v tomto případě pomáhá toxiny odstranit díky obnovení správné činnosti lymfatického systému. Toxiny se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů jako játra a ledviny, a poté mohou být z těla definitivně odstraněny. Jako u každé medicíny však ani zde nedoporučujeme naordinovat si léčivé přípravky sami. Jedině vyškolení terapeuti dokážou přesně určit, co přesně je příčinou vašich problémů, a tím vám od nich pomoci.