Naše děti od nás dědí mnohé: naši výšku, barvu vlasů, ale také tendenci k citlivé kůži, včetně ekzému. Ekzém může začít již v druhém měsíci života dítěte. Příznaky mohou být mírné a sotva viditelné, nebo naopak svědivé a intenzivní. Znáte příznaky dětského ekzému a víte, jak jej léčit?

Definice ekzému u dětí

Ekzém (také nazývaná atopická dermatitida) je kožní vyrážka, která se obvykle objevuje před dosažením věku pěti let. U kojenců se obvykle vyskytuje na tvářích a pokožce hlavy, ale může se rozšířit na ruce, nohy, hrudník nebo jiné části těla. Po prvním roce dítěte je nejpravděpodobnější, že se objeví na vnitřních stranách loktů, na kolínkách, na zápěstích a na kotnících, ale může se objevit i jinde.

Příznaky ekzému

Asi 20 % dětí má ekzém. Obvykle začíná v kojeneckém věku, u 65 % pacientů dochází k rozvoji příznaků v prvním roce života a u 90 % výskyt symptomů před dosažením věku 5 let.

Vyrážka může vypadat jako suchá, zhuštěná, šupinatá pokožka nebo může být tvořena malými červenými hrbolky, které se vylupují nebo se rozšiřují, pokud jsou škrábány. Škrábání může také způsobit zeslábnutí, ztmavnutí nebo zjizvení pokožky.

Ekzém není nakažlivý, ale proto, že ho doprovází intenzivní svědění, dítě se často škrábe, a to představuje problém, protože tím se jenom zhoršuje. Pokud se neléčí, vyrážka se může natolik rozšířit, až dítěti může způsobit společenskou újmu, protože nebude přijímáno kolektivem vrstevníků nebo se mu ostatní děti budou posmívat.

Váš lékař může diagnostikovat ekzém vyšetřením pokožky dítěte. Může vás poslat k dermatologovi k potvrzení a další léčbě.

Příčiny ekzému

Nikdo neví s jistotou, co ekzém způsobuje, ale tendence k němu je často dědičná. Takže vaše dítě má větší pravděpodobnost, že ho bude mít, jestliže vy nebo blízký člen ve vaší rodině máte ekzém, astma nebo alergie.

Ekzém není alergickou reakcí na látku, ale alergeny nebo dráždivé látky v životním prostředí (jako je pyl nebo kouř z cigaret). Méně často ho mohou vyvolat alergeny ve stravě vašeho dítěte – nebo ve vaší stravě, pokud dítě kojíte.

Ekzém a mateřské mléko?

Mléko je vždy nejlepší. Dává vašemu miminku dokonalou rovnováhu tuku, bílkovin a dalších živin. Je také dobré pro lepší imunitní systém vašeho dítěte. Kojené děti získávají z látky z imunitního systému mámy, takže skutečně pomáhá zvýšit jejich imunitu. Kojení přispívá k tomu, že imunitní systém kojence je méně citlivý. To je důležité pro ekzém, který je vyvolán přebytečnou obranou.

Strava matky a kojené dítě s ekzémem

Některé potraviny v matčině stravě mohou dítěti způsobit problémy s ekzémem. Pokud kojíte, možná bude nutné vyhnout se běžným spouštěčům ekzému, jako je kravské mléko, mléčné výrobky, vejce, arašídy, ořechy a některé druhy exotického ovoce.

Známky, že má vaše dítě reakci na něco, co jste jedly, zahrnují svědivou červenou vyrážku na hrudi a tvářích. Pokud toto zpozorujete, vyhněte se tomu, o čem si myslíte, že způsobuje problém, a to až na několik týdnů. Pokud se projevy ekzému zlepšují, začleňujte potraviny zpět do své stravy postupně, po jednom druhu. Poraďte se se svým lékařem, abyste věděly, kdy je bezpečné začít znovu jednotlivé potraviny jíst.

 

Tipy pro péči o pleť:

• Koupání a hydratace

Poraďte se s lékařem o tom, jak často se má vaše dítě koupat. Mnozí odborníci nyní doporučují koupat dítě s ekzémem každý den. Nepouštějte příliš teplou vodu, protože velmi teplá voda vysušuje kůži. Použijte jemné mýdlo a myjte dítě až na konci lázně, tak aby nesedělo v mýdlové vodě. Jakmile vyndáte dítě z vody, když je pokožka stále vlhká, natřete ji vhodnou mastí nebo krémem.

• Umožněte pokožce dýchat

Oblékejte dítě do hladkých přírodních tkanin, jako je bavlna. Vyvarujte se vlny a jiných dráždivých materiálů, které nejsou vhodné pro velmi citlivou pokožku. Nezatěžujte pokožku svého dítěte tím, že ho oblékáte více než je nutné.

• Zabraňte poškrábání

Vaše dítě se bude pokoušet škrábat, aby ulevilo svědění. Uložte ho do postele s bavlněnými rukavicemi nebo ponožkami na ruce, pokud je nebude sundávat. Pokud má vaše dítě potíže se spaním kvůli svědění, poraďte se s lékařem. Může vám doporučit antihistaminika, která mu pomohou lépe odpočívat.

• Vyhýbání se spouštěčům

Rychlé změny teploty mohou způsobit zhoršení ekzému. Pokud se zdá, že ekzém je vyvolán alergeny, můžete se poradit s alergologem o tom, jak si s nimi poradit. Udržujte své dítě daleko od cigaretového kouře. Snažte se identifikovat a minimalizovat stresory, které mohou vyvolávat ekzém. Udělejte vše, abyste pomohly dítěti vypořádat se se stresem.