Hurá, konečně mám miminko doma! Narození potomka (zvláště toho prvního) je v první řade obrovská radost. Zároveň je to ale nepopsatelná zátěž na tělo a psychiku ženy. Už v těhotenství jste si určitě všimla, že se s vámi něco děje – vy i vaše tělo se chováte jinak. V období šestinedělí a celkově kojení změny pokračují zároveň s tím, jak se tělo pomalu vrací do svého původního stavu.

Nejmíň 6 týdnů bez sexu

Prvních šest týdnů po porodu musíte vydržet bez sexu. Důvodem je to, že zhruba po tuto dobu se ženské tělo dává do pořádku – děloha se zavinuje, poporodní rány se hojí. Ani po uplynutí šesti týdnů ale nemusí být sex pro ženu příjemný – i kvůli kojení je totiž lubrikace vagíny menší, žena je navíc díky novým povinnostem unavenější a s tím často ztrácí chuť na sex. V tomto případě by měl pár se sexem ještě chvíli vydržet a chvilky pro sebe si užívat jinak. V případě, že se ale přesto chtějí milovat, by měli sáhnout po vhodném lubrikantu. Nebo žena může začít používat vaginální gel, který nejenom zvlhčuje sliznici, ale navíc pomáhá i s její obnovou (např. Hydrofemin).

Pokud žena po porodu dlouhodobě prožívá menší či vůbec žádné prožitky při sexu, nebo pokud není spokojená s tím „jak tam dole vypadá“, může se „léčit“. Někdy jsou na vině obavy (jsem pro něj i po sexu dost žádoucí?) a pomůže psycholog, často je řešením vyhledání odborníka z řad estetických chirurgů –  některé zákroky dokonce hradí pojišťovny. Potíže po porodu může vyřešit například omlazení neboli rejuvenace intimních partií. Při operaci se zúží poševní vchod a zpevní se hráz.

Hemeroidy

Postrach těhotných maminek. A problém, o kterém se nemluví, i když je to naprosto přirozená věc v těhotenství či po porodu. Pokud jste měla v těhotenství problémy s vyprazdňováním, musela jste na toaletě více tlačit a hemeroidy vytlačila – a nebo se vám to povedlo při samotném porodu. Bohužel, tohle je záležitost, kterou neovlivníte. Zároveň byste se však za hemeroidy neměla stydět!

A co pomáhá? Je to odvar z dubové kůry, ve kterém se musíte koupat každý den. V lékárnách jsou také k dostání speciální gely a jiné masti, díky kterým by hemeroidy měly ustoupit. Někdo nedá dopustit na mechanické zatlačování hemeroidů, jiný na chlazení daného místa. Z bylinek pomůže již zmíněná dubová kůra, třezalka a aloe vera.

Pokud chcete hemeroidům předejít (nebo zabránit jejich návratu), zařaďte do stravy více vlákniny, pravidelně se hýbejte a dostatečně pijte (ostatně, to byste měla tak jako tak). Už těhotenství se doporučuje užívat laktobacily – a to nejen kvůli svému trávení, ale i bříšku vašeho miminka.

Inkontinence

Další „chuťovka“.  Po přirozeném porodu i po sekci se u ženy může objevit samovolní únik moči – když si kýchne, zakašle, dobíhá autobus. Svaly pánevního dna jsou totiž oslabené. Nezoufejte! Řešení je úplně jednoduché a ještě levné – stačí pár dní po porodu začít cvičit na posílení svalů pánevního dna. Jsou to ty cviky, kterými jste pánev zpevňovala před porodem a využít k nim můžete třeba míč, na kterém jste v posledním trimestru často sedávala.

Laktační a jiné psychózy

Psychický stav ženy po porodu většinou není ideální. Některé ženy toto náročné období zvládají v klidu, a to hlavně díky podpoře partnera a rodiny, jiné se s novou rolí a stavem vyrovnávají velmi těžce. V tomto případě není ostudou požádat o pomoc odborníka.

Pokud se cítíte psychicky slabá, často pláčete nebo máte pocit, že se o své miminko nezvládáte starat, nebojte se to říct. Partnerovi, rodičům, kamarádce, tchýni, požádejte o pomoc lékaře nebo psychologa. Divila byste se, jak velké procento žen se cítí stejně jako vy. Důležité je tomu nepropadnout, zvládly to ženy před vámi, i vy to zvládnete! Nádech, výdech, úsměv sobě a miminku, všechno bude v pořádku!