V současné době je zažitý postup přikrmování dítěte dost neměnný. U kojených dětí se začíná většinou v půl roce, u nekojených ve čtyřech měsících, první přichází na řadu mrkev, poté další zelenina a maso, následuje ovoce a kaše.

Všechno se zpočátku mixuje, později šťouchá a před rodiči stojí náročný úkol jídlo dopravit do pusinky, která neví, že se jídlem zasytí stejně jako mlékem – na to přijde až někdy v devátém nebo desátém měsíci. Mnoho rodičů tedy naráží na neúspěch. Dítě neurčitou hmotu plive, nechce být krmeno a dožaduje se hlasitě rychlého ukojení hladu mlékem. Jistě, že všechny děti se nakonec rozjí, skoro by se chtělo říct, že i mixovaným podivnostem navzdory, ale je to opravdu nutné takto? Poslední dobou se množí zastánci stylu „BLW“ – baby led weaning – a ti tvrdí, že nikoliv.

Zpočátku zkoumání a hra

Baby led weaning znamená „dítětem vedené odstavení“ nebo „krmení podle dítěte“. Zkrátka to, že se zkusíte vyhnout lžičkám přistávajícím v prskající puse. Zhruba od šestého měsíce lze před dítě položit některé vhodné kusy potravy – například banán, vařené jablko, vařenou mrkev, plátek oloupané salátové okurky, vařenou bramboru, později kukuřičnou křupku, vařenou těstovinu nebo kus doměkka uvařeného masa, ještě později pak kousky pečiva, vše upravené tak, aby se dobře drželo a jedlo. Dítě potravu uchopí a pokusí se jí dostat do úst, ostatně jako všechno ostatní, s čím si hraje. Chuť jej zaujme a začne potravinu ústy zkoumat. To v první fázi úplně stačí – k jídlu samozřejmě dostane mléko, a to ideálně ještě před ochutnáváním, aby nebylo podrážděné z hladu.

Odstaví se samy

Pokud se nová zkušenost našemu potomkovi líbí a dokáže si již časem skutečně jídlo dopravovat do úst a polykat, je možno prodlužovat interval od doby, kdy dostalo mléko, aby začalo pociťovat lehký hlad a začalo chápat, že jej lze ukojit i jídlem v jeho ruce. Později dítě sní samo od sebe víc a víc předloženého jídla, až jednoho dne se nají natolik dostatečně, že už odvrátí hlavu od prsu nebo lahvičky s mlékem a započne samo proces postupného odstavování. Nic se neváží a nehlídá, je jen třeba zajistit, aby dítě mělo před sebou pestrý výběr potravin – v poledne zeleniny a masa, odpoledne třeba ovoce nebo později kousky pečiva. Při této metodě se děti velice brzy učí samy zacházet i se lžičkou, aby jim nebyly odepřeny potraviny jako třeba jogurt. Děti se učí zacházet se lžičkou nápodobou, proto dejte jogurt do misky i sobě a jezte s nimi. Dítěti jen lehce pomáhejte, například potravinu na lžíci nabrat, dopravit do pusy si jí zkusí dítě samo. Dítě zvyklé jíst metodou BLW a tedy krmit se samo brzy zvládne i zápolení se lžičkou, nepoměrně dříve než jeho vrstevníci, kteří byli krmeni.

Začněte ve správný čas

Velice důležitým aspektem této metody je start ve správný čas – tedy v okamžiku, kdy se samo dítě sápe po jídle rodičů a samo projevuje zájem jíst. Bonusem je, že při praktikování této metody sedí rodina společně u stolu. Dospělí jedí své jídlo a dítě má před sebou uzpůsobený výběr toho z talíře rodičů, co je pro něj vhodné. Může pozorovat při jídle své rodiče a vidí i to, že minimálně něco z toho, co má ono, mají i rodiče, což zvyšuje jeho motivaci. A jaké jsou nevýhody? Dítě většinou zpočátku dost kucká. Dávivý reflex zajistí, že se neudusí, ale přesto je potřeba být neustále ve střehu a pro jistotu dokonale ovládat první pomoc. Bývá také velký nepořádek – dobře se osvědčuje velká plastová folie pod židličku dítěte. Prodávají se původně určené k ochraně plovoucí podlahy před kolečky pojízdných židlí, ale pro tento účel poslouží také skvěle. Folie se dobře udržuje v naprosté čistotě, takže není problém upadlý kousek potravy vrátit zpět na talíř.

Když to nejde, nic se neděje

Jsou ale děti, kterým tato metoda prostě nesedne. Ani po dlouhé době nedělají pokrok v tom, že by se samy rukama najedly, případně je počáteční neúspěchy s kuckáním od jídla úplně odrazují. Metoda se také příliš nehodí pro děti slabé, opožděné ve vývoji, velká obezřetnost je potřeba i u potravinových alergií. Pokud máte pocit, že to nejde tak, jak by mělo, nelamte to přes koleno a vraťte se k tradičnímu postupu. Mnoho žen také s úspěchem používá jakousi kombinaci tradičního přístupu a BLW metody. Zpočátku dítěti podávají po lžičkách klasické pyré, ale na klíně v klubíčku v okamžiku, kdy stoluje zbytek rodiny. Nikdy do jídla nenutí a k mixované stravě občas už od počátku přidají stravu do ruky a čekají, jak na ní dítě reaguje. Pokud nepříliš dobře, vyzkouší to znovu třeba za 14 dnů. Tato kombinace metod přináší většinou úspěch a radost z jídla oběma stranám.