Záněty močových cest nejsou u dětí žádnou výjimkou. Problematické ale je onemocnění u malých dětí odhalit. Poradíme vám, jak s ním účinně bojovat.

Infekce močových cest je hned po respiračních infektech tím druhým nejčastějším zánětlivým onemocněním u dětí. Právě proto je třeba dbát na včasnou diagnózu a léčbu, zvláště u infekcí horních cest močových, tedy ledvin. V opačném případě může dojít v dospělosti k chronickým a nevratným problémům s ledvinami.

Roli hraje věk i pohlaví

Infekce močových cest se u dětí objevuje nejčastěji v průběhu prvních tří let. V prvním roce života je častější výskyt infekcí u chlapců. Důvodem je přítomnost předkožky, v důsledku čehož je okolí zevního ústí močové trubice kolonizováno potenciálně agresivnějšími bakteriálními kmeny. Po prvním roce života se ale do popředí dostávají dívky a onemocnění u nich dosahuje vrcholu v pubertě a se zahájením pohlavního života. V tu chvíli jsou uroinfekce u dívek 60× častější než u chlapců. Na vině je ženská anatomie, tedy blízká oblast konečníku a krátká močová trubice.

Poznejte zánět včas

U batolat bývá onemocnění těžko odhalitelné. Mezi jeho příznaky patří: neklid, poplakávání, zvýšená teplota, odmítání stravy a tekutin a bolesti bříška. Maminky si mohou také všimnout zapáchající či jinak zbarvené moči, dále krve či nápadně zkalené moči. U dětí, které již přes den nemají plenu, si můžeme všimnout častého močení po malých porcích, nekontrolovaného umočování, které dítě již nemělo. Můžeme pozorovat grimasy dítěte při močení či „přerušování“ močení doprovázené pláčem v důsledku bolestí. Jindy je infekce močových cest zjištěna v rámci vyšetření dítěte pro vysoké teploty nejasného původu, neprospívání apod.

Jak na léčbu

V časných stádiích onemocnění, kdy se u dítěte projeví jen některé mírné symptomy jako třeba častější močení, ale jinak vypadá zdravě a je aktivní, můžete zkusit domácí léčbu. Důležité je hlavně zvýšit dětem příjem tekutin a dbát na hygienu. Navíc můžete podávat také brusinkové preparáty. Jestliže nedochází ke zlepšení symptomů během 1 až 2 dnů, doporučuje se vyšetření lékařem. Neodkladné lékařské vyšetření je naproti tomu nezbytné ve všech případech s vysokými teplotami (nad 38 °C), při zvracení a celkově špatném stavu dítěte. Po ověření, že jde o infekci močových cest, je zahájena léčba antibiotiky. Obvykle se jedná tzv. empirickou léčbu, což jsou běžná antibiotika, u kterých je předpoklad dobrého efektu na nejčastější původce močových infekcí. V případě opakovaných infekcí, jestliže nedochází ke zlepšení stavu po empirické léčbě nebo u rizikových pacientů (děti s přidruženými chorobami, s vrozenými vadami horních močových cest apod.) upravujeme léčbu podle výsledku testu citlivosti na antibiotika.

Základem je prevence

I infekcím močového ústrojí je možné účinně předcházet. Hlavní je u malých dětí otužování, důsledné dodržování pitného režimu a správné hygieny. U dívek je po stolici potřeba zadeček otírat správným směrem, tedy jedním tahem zepředu dozadu, aby se zbytky stolice nezanesly do genitálu. Dalšími možnostmi je každý den čisté bavlněné spodní prádlo a u dětí do tří let je dobré kalhotky nebo slipy žehlit. Prevencí infekcí močových cest je co nejčasnější odstranění plen. U malých dětí, kde toto není zatím možné, je nutné dbát o přísnou hygienu po stolici. U dívek i mezi stydkými pysky, u chlapců pak správná péče o předkožku. Dalším preventivním krokem je péče o správný vývoj močení, které zahrnuje pravidelné vysazování na močení. Zásadní je včasná a adekvátní léčba zácpy u dětí, které tímto problémem dlouhodobě trpí.

Které děti jsou náchylnější?

  • s vrozenými vývojovými vadami ledvin a horních močových cest: často se objevují problémy u dětí jak s obstrukčními vadami např. s megaureterem nebo chlopní zadní močové trubice, tak zejména u dětí s vezikoureterálním refluxem (tzn. vracení moči z měchýře do ledviny).
  • s tzv. neurogenní dysfunkcí močového měchýře: porucha funkce měchýře v důsledku onemocnění mozku či míchy
  • s ostatními poruchami močení: přetrvávající denní pomočování nad 3 roky věku, noční pomočování nad 5 let věku, děti s odkládaným močením, děti s hyperaktivním močovým měchýřem atd.
  • s dlouhodobou zácpou: rizikovou skupinou jsou zvláště dívky. Je úplně lhostejné, z jakého důvodu k zácpě dochází, ať už jde o potíže vrozených onemocnění střeva, obvyklé problémy, důsledky nevyvážené stravy apod.