Následující řádky vám napoví, jak si bez návštěvy lékárny pomoci, pokud vás v příjemný letní večer poštípala snad stovka komárů, nedopatřením jste si lehli do mraveniště, u vody vás pobodal ovád nebo jste se dostali „do konfliktu“ s vosou, včelou nebo sršněm.

Jedno varování je ovšem na začátek nutné – pokud jste na některé hmyzí bodnutí alergičtí, pak samozřejmě víte, že musíte k lékaři, který podá žilně kalcium či kortikoidy a má k dispozici silnější antialergické léky. O své alergii nemusíte vědět, může totiž vzniknout až v dospělosti, proto, pokud místo nadměrně oteče či dokonce pociťujete celkovou nevolnost, dušnost a podobně, na nic nečekejte a podle závažnosti stavu zvolte, jak vyhledáte lékaře.

Pozor na anafylaktický šok

Silná alergická reakce může přejít až v anafylaktický šok, při kterém začne velmi silně svědit pokožka, otékat hrdlo a klesat tlak a jde o život. Volejte rychlou záchrannou službu, stejně jako v případě, že hmyz bodl člověka, o jehož silné alergii víte. Rovněž mnohočetné pobodání vosami, včelami nebo sršni je důvodem k přivolání lékařské pomoci, a to zejména u dětí a seniorů. A konečně i bodnutí na nebezpečné místo, tedy do úst, poblíž oka či do krku patří do rukou lékaře.

Cibule k nezaplacení

Většina lidí ale na bodnutí či poštípání alergická není nebo jen mírně, takže místo pouze lehce bolí, trochu oteče a později urputně svědí. První pomocí, která působí i proti infekci, je potření místa bodnutí syrovou cibulí nebo octem. Rovněž nálev ze šalvěje působí dezinfekčně a protizánětlivě. Velmi dobře vám poslouží i levandulový olej, máte-li ho. Jste-li zrovna uprostřed louky, poohlédněte se po jitrocelu kopinatém. Šťáva z jeho listů bodnutí zklidní.

Tvaroh i jogurt pomohou na otok

Z věcí, které asi najdete v ledničce, funguje čerstvá celerová šťáva, mírně osolená a smíchaná s octem. Pokud je místo oteklé, přiložte na noc obklad ze studeného tvarohu či jogurtu, místo zchladí a hydratuje. A co použít proti úpornému svědění? Zkuste se neškrábat, nehty byste si snadno do ranky zanesli infekci nebo byste z původně malého flíčku vytvořili špatně se hojící krvavou ránu.

Slaná voda proti svědění

Poštípaným dětem raději ostříhejte nehty co nejvíc nakrátko, dopřejte jim chladivou sprchu a na noc jim oblečte bavlněné rukavičky. Děti, které na všechno sahají a pak si bez rozmyslu štípance rozškrábají, riskují i otravu krve. Místo omyjte slanou vodnou, postříkejte silnějším alkoholem nebo dezinfekcí. Štípání způsobené dezinfekcí je mnohem příjemnější než urputné svědění. Navíc v případě, že použijete Betadine, tak sami sebe i své potomky ušetříte i toho nepříjemného štípání v ráně, protože Betadine nepálí. Funguje i šťáva z čerstvé brambory – nastrouhejte ji a přiložte na svědící místo jako obklad. Někteří zase nedají dopustit na jablečný ocet nebo na citronovou šťávu.

Jezte vitamin B

A co funguje jako přírodní prevence? Dostatek potravin obsahujících vitamin B odpudí komáry i klíšťata. A dále pak nejrůznější esenciální oleje, které hravě zastoupí funkci repelentu z lékárny. Je jím třeba olej z citronové trávy, sójový olej nebo nimbový olej. Z méně exotických prostředků nebude komárům – ale bohužel ani nikomu jinému – vonět obyčejný česnek.