V posledních desetiletích alergiků přibývá, a tak pravděpodobnost, že se rodiče u některého ze svých dětí s nějakou alergií setkají, je docela vysoká. Jednou z nejčastějších bývá alergie pylová a alergie na bodnutí hmyzem. Obě dokážou celé rodině ztrpčit život. Když jsou však rodiče dobře poučeni, dá se vše dobře zvládnout. Jaká pravidla platí pro pobyt alergiků venku během sezony?

Pylový kalendář v aplikaci

„Malým alergikům určitě nekončí veškeré radovánky spojené s pobytem v přírodě. Naše snaha je tzv. režimovými opatřeními a léčbou snížit vliv expozice alergenů na zdraví dítěte s alergickou přecitlivělostí,“ uvádí alergoložka z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Iva Strnadová.

Dítě s alergií patří samozřejmě do celoroční péče alergologa. Ten vás na základě krevních a kožních testů důkladně informuje, jaké konkrétní pyly vašemu dítěti vadí, a poskytne vám také orientační kalendář, v kterých měsících či dokonce týdnech jsou tyto pyly v ovzduší nejvíce agresivní. Přesný stav se dá dokonce zjišťovat pod heslem „pylové zpravodajství“ na internetu, můžete si jej nechat zasílat mailem, SMS či si stáhnout aplikaci do chytrého telefonu. Naučte se tyto údaje znát, pamatovat si a sledovat.

Pokud to jen trochu jde, naplánujte si dovolenou v českých lesích či u českých rybníků nebo dětský tábor mimo nejvíce exponovanou dobu. V době vrcholné sezony bude dítěti lépe ve městě než v přírodě a uvnitř než venku. Například sezóna trav je horší v červenci než v srpnu, naplánujte tedy, jde-li to, většinu výše zmíněných aktivit na srpen. Některé alergeny, jako třeba pelyněk, jsou bohužel aktivní po celé léto. Pokud jsou obtíže vašeho dítěte silné, bude asi lepší se v létě se zaměřit spíše na moře nebo hory, kde bývá pylový kalendář posunutý – na jihu rostliny odkvétají dříve, na horách kvetou později – a bude asi také nutné dobře zvážit účast na letních táborech. Každopádně, pokud na tábor posíláte alergika, a to i slabého, ujistěte se, že zdravotník má pro něj všechny potřebné kapky a léky a je důkladně informován o všech možných potížích a jejich řešení.

Sledujte počasí

Rodina alergika by také měla pro své aktivity sledovat předpověď počasí. Obecně platí, že když prší, je dobře, a to i nějakou dobu po dešti. Naopak nejhorší pro alergiky je sucho a vítr. „Pokud je několik dní suché, teplé počasí a větrno bude lepší s pylovým alergikem do přírody nechodit. Ve většině dnů ale s dobře zaléčeným dítětem není problém podniknout prakticky cokoliv. Samozřejmě je nutné mít s sebou léky – jak SOS tabletku antihistaminika, tak protialergické kapičky do očí a nosu,“ uvádí dětská lékařka Vendula Juklová.

Vysprchovat a převléknout

Na procházce v přírodě by dítě mělo mít sluneční brýle, které mu ochrání oči. Snažíme se i trasu volit s ohledem na konkrétní alergii, vhodný je například les, nevhodná louka. „V plné pylové sezóně je alergikovi lépe např. po dešti, v lese, který funguje jako částečný pylový filtr, anebo v jiném klimatu, kde v ovzduší nejsou pyly v tak vysoké koncentraci (vysoké hory, přímořský pobyt),“doplňuje Iva Strnadová.

Důležité je ovšem věnovat alergikovi péči i po návratu domů. Pokud to jde a pokud dítě netrpí atopickým ekzémem, který by časté sprchování zhoršovalo, mělo by se po návratu z přírody v době sezony „jeho“ alergenu osprchovat a umýt si vlasy. Oblečení, které mělo dítě na sobě, venku vyklepejte, a pokud ho nebudete prát, raději ho nedávejte do dětského pokoje. Kdyby na něm ulpěly pyly, zbytečně by dítě dráždily i při pobytu doma.

Co se týče větrání, samozřejmě ideální je větrat za deště, ale to nejde vždy. Účinné je vlhké prostěradlo, které pověsíme před otevřené okno. Většinu pylů zachytí, budete jej ovšem muset samozřejmě po vyvětrání vyprat. Mnohem elegantnějším řešením jsou proto speciální protipylové sítě. Pokud větrání vašemu dítěti nedělá dobře, neváhejte s jejich pořízením. Nejlepší doba na větrání je brzy ráno. „Každý pokoj alergika citlivého na alergeny v ovzduší by měl být vybaven čističkou vzduchu,“ doplňuje MUDr. Juklová. Taková, která alergikovi skutečně uleví, by měla 4x za hodinu přefiltrovat vzduch v celé místnosti. Kromě čističek vzduchu existují i vysavače s účinnými filtry, do auta jsou rovněž vhodné pylové filtry. Alergikovi je třeba dobře uklízet, pylová zrna se doma usazují společně s prachem, a také v době největší pylové aktivity nesušit prádlo venku, kde by na něm mohl pyl ulpět.

Základem v péči o zdraví malého alergika je spolupráce s alergologem, který pravidelně dítě sleduje a pomáhá nastavit optimální léčbu. V indikovaných případech je vedle symptomatické terapie účinná alergenová imunoterapie,“ dokončuje Iva Strnadová

Nebezpečné bodnutí

Velké opatrnosti je třeba při alergii na hmyzí bodnutí. Těžcí alergici, kterým hrozí anafylaktický šok, u sebe stále musí mít speciální léky a injekce. Ty často kontrolujte, zda jsou v pořádku a nejsou prošlé. Měli by mít také průkaz alergika. Při nejrůznějších akcích typu tábory, dětské oslavy a podobně je vždy třeba, aby byli o alergii a postupu při bodnutí hmyzem informování ideálně všichni dospělí, kteří se o děti budou starat.

Rodiče musí dětem vštípit základní zásady. Zapovězena jsou žlutá a světle zelená trika či běhání naboso.  Enormní opatrnosti je třeba při konzumaci zmrzliny, ovoce, sladkostí a nápojů venku (u mladších, méně opatrných dětí bude lépe se zkusit tomuto zcela vyhnout). Naučte děti obezřetnosti při trhání ovoce ze stromu i třeba tomu, aby se nebály a nestyděly říci si o pomoc. Zvláště starší dítě, které se již venku pohybuje samo, může mít tendenci nad štípnutím mávnout rukou a neodhadnout zhoršující se zdravotní stav. Poučte dítě, v jakých případech si má ihned zavolat pomoc a kontrolujte, že má při pohybu venku u sebe nejen léky, o jejichž užívání je dostatečně poučeno, ale také vždy i nabitý telefon.