Nejčastější gynekologickou nemocí v reprodukčním věku ženy je endometrióza. Přesto se o ní moc neví. Přitom právě ona může stát za bolestivou menstruací, nepříjemným pocitem v podbřišku nebo za problémem otěhotnět.

Endometrióza je zjednodušeně řečeno výskyt děložní sliznice mimo její původní lokalizaci a existuje hned několik typů tohoto onemocnění. Ty se od sebe liší hlavně svou lokalizací, rozsahem a z těchto faktorů vycházejícím stupněm postižení zejména pánevních orgánů. Roztroušená děložní tkáň se může objevit na vaječnících, vejcovodech, v močovém měchýři nebo střevech. Na nesprávném místě pak způsobuje dráždění, záněty, bolesti, tvorbu cyst a srůstů a často může být příčinou neplodnosti.

I lékaři nevědí

Termín endometrióza není příliš starý. Poprvé byla nemoc pojmenována ve dvacátých letech minulého století. Ale ani současná medicína není o moc chytřejší. Lékaři neznají přesnou odpověď na otázku, jak tato nemoc vzniká. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Na jejím vzniku se podílí také genetický faktor (vyskytuje se u 80 % dvojčat), nechybí ani imunologický a hormonální faktor. Ačkoli se o této nemoci příliš nemluví, vyskytuje se u 20–50 % neplodných žen a 50 % žen, které trpí, tzv. pánevní bolestí. Endometrióza se projevuje různě. Některé ženy o její přítomnosti ani neví a je pouze náhodně nalezena např. při laparoskopii, kdy se řeší zcela jiný problém nebo se naopak projevuje silnými bolestmi – při menstruaci či dokonce i nezávisle na menstruačním cyklu. Mezi další příznaky onemocnění patří bolest při pohlavním styku, výskyt krve v moči, problémy s otěhotněním či přímo neplodnost.

Pozor na neplodnost!

Endometrióza patří mezi onemocnění, která v některém ze svých stádií může způsobovat neplodnost. Tato nemoc většinou plodnost zhoršuje. Záleží na lokalizaci a rozsahu procesu. Menší vliv bude mít drobné ložisko na pánevní pobřišnici, horší budou samozřejmě velká ložiska, která dále způsobují rozsáhlé srůsty, které mohou zapříčinit i neprůchodnost vejcovodů. Pokud se ženě podaří otěhotnět, ložiska endometriózy se často redukují. K léčbě je nutno vždy přistupovat individuálně, na výběr je léčba hormonální nebo chirurgická. Oba způsoby léčby se mohou kombinovat, opět záleží na lokalizaci, rozsahu a přání gravidity. Úspěšnost léčby hormonální je poměrně vysoká  75–95 %, ale stává se, že téměř u poloviny pacientek se po roce mohou obtíže opakovat. Většinou ji zcela vyléčit nelze. Léčebné kůry nebo operační zákroky se mohou opakovat, v oblasti sterility je možno zvážit metody asistované reprodukce. Mezi chirurgickými zákroky je nejčastěji využívána laparoskopie.

Pomoc z přírody

Mezi doplňkovou léčbu patří také přírodní léčba. Nemá za úkol endometriózu vyléčit nebo ji úplně odstranit. Hlavním cílem je snížit hladinu estrogenů v těle a jejich vliv na růst děložní sliznice. Přidejte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Ze stravy je doporučeno vynechat potraviny, které zvyšují hladinu estrogenu, např. celozrnné pšenice, citrusové plody, sója nebo sladké brambory. Důležité je také podporovat funkci jater, a to zdravým životním stylem. Doporučuje se vynechat chemicky konzervované potraviny, cukr, kofein a alkohol.

Navíc také cvičením můžete regulovat hladinu hormonů a dosáhnout tak menšího rizika výskytu děložní sliznice mimo určené místo. Cvičení navíc posiluje imunitní systém, který je pak schopnější lépe a účinněji se bránit.