Tolik se o ní mluví, až by se mohlo zdát, že jde jen o povídačku, za kterou se schováváme, když máme po zimě přimět svoje zlenivělá těla k nějaké aktivitě. Jarní únava ale skutečně existuje.

Místo abychom se s vysvitnutím prvních slunečních paprsků cítili nabití energií, jsme malátní, oslabení a často i v bídné psychické kondici. Víme, co se děje ve vašem těle a co vám pomůže nastartovat organismus.

Výdobytek moderní doby?

Jarní únava není novinkou moderní doby, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Trpěli jí i naši předci, neboť tento fyzický a současně i psychický jev souvisí s přirozenými biorytmy. Člověk vzešel z přírody, a ačkoli na to v dnešní civilizované době občas rádi zapomínáme, stále jsme její součástí. V zimě se převážně zdržujeme v uzavřených prostorách, kdy nechceme opustit teplo domova, čelíme častěji náporu infekčních onemocnění, holdujeme tučné, avšak málo výživné stravě bez dostatku čerstvého ovoce a zeleniny, k tomu připočtěte chladné počasí, nedostatek světla a stresové vypětí. Není divu, že se s příchodem jara cítíme oslabeni. Naše tělo je nuceno několik měsíců čerpat z rezerv a imunitní systém musí fungovat na 120 %.

Užívejte si blahodárného slunce

Za jarní útlum může do velké míry i několikaměsíční nedostatek slunečních paprsků. Tělo si tak nemůže produkovat vitamin D a jeho nedostatek může zapříčinit větší náchylnost k nemocem. Užívejte si proto první sluneční dny, co to jen jde, venku na čerstvém vzduchu. Výborným zdrojem vitaminu D jsou i ryby, proto je určitě nezapomeňte zařadit do svého odlehčeného jarního jídelníčku. Období okolo vánočních svátků je často ve znamení nezřízeného hodování, které většinou končí po Novém roce nákupem o několik čísel většího oblečení. Napravte na jaře hříchy páchané přes zimu na vašem zdraví a kondici a jezte zdravěji. Hutné zimní pokrmy nahraďte odlehčenými, lehce stravitelnými variantami a saláty.

A co detoxikace? 

„Jaro je ideálním obdobím pro řádnou detoxikaci těla. Už naši předci proto drželi půst a jedli mladé zelené části rostlin, o kterých věděli, že jim udělají dobře jak na trávení, tak jim pomohou překonat „jarní únavu“,“ říká k tématu detoxikace MUDr. Ondřej Nývlt ze Světa zdraví. Celkové zatížení organismu se v posledních desetiletích významně zvýšilo a díky „modernímu“ způsobu života se přes zimu ještě prohlubuje. Naše tělo je v zimě vystaveno mnoha nežádoucím vlivům – chladnému počasí, studenému větru nebo skokovým změnám teploty, což výrazně oslabuje přirozený imunitní systém. Mnoho toxinů pochází i z nezdravé, převážně tučné, zimní stravy, sladkostí a přemíry alkoholických a sladkých nápojů. Většina lidí také v zimě zanedbává pitný režim. Tělo pak reaguje vznikem otoků, vrásek nebo celulitidy. Výsledkem pak může být špatné trávení tlustého střeva, snížená funkce jater nebo velké zatížení ledvin.

Na vině je životní styl

Přestože jsou obchody i v zimě plné ovoce a zeleniny, stále častěji se setkáváme s nekvalitní stravou, alergeny, toxiny a různými chemikáliemi. Plody, které na pohled vypadají dobře, jsou často ochuzené o zdraví prospěšné látky, které nám pak chybí.  Na druhé straně jsou po nás požadovány daleko vyšší psychické výkony, kdy musíme zvládnout kombinovat pracovní zatížení s rodinným životem, a žijeme v mnohem více stresovém prostředí, kde nemáme čas na sportovní aktivity nebo své koníčky. „Náš organismus se pak nedokáže účinně zbavovat všech odpadních látek a postupně se zanáší nevyloučenými odpady. Pokud je tělo dlouhodobě vystavováno vyšší zátěži a stresu, obranný systém zpočátku odolává, ale časem se vyčerpá a oslabí. Tělo pak není schopno věnovat tolik energie na boj s nepříznivými vlivy a infekcemi,“ dodává lékař. Přirozená imunita klesá a člověk se stává náchylnější k nemocem. Detoxikace je proto základem správného fungování těla a také léčby akutních a chronických onemocnění. Pro správnou detoxikaci organismu je hlavně důležitá čistá neperlivá voda, případně s pár kapkami citronu nebo jiného citrusu, dále pak enzymy, antioxidanty, minerální látky a vláknina, nejlépe z mladých zelených rostlin. Ať už si zvolíte jakoukoliv metodu pro detoxikaci, určitě uděláte svému tělu dobře a umožníte mu správně fungovat.

Podpořte imunitu enzymy zvenčí

V situacích, kdy máme sníženou obranyschopnost, mají své nezastupitelné místo enzymy. Bez enzymů by nemohly probíhat žádné biochemické procesy v našem těle. Můžeme si je představit jako režiséry imunitního systému. Enzymy dokáží nastartovat imunitu a zvýšit její obranyschopnost a ve správný okamžik zase dovedou její aktivitu utlumit. Udržují tak imunitní systém ve zdravé rovnováze. Jestliže je ale naše imunita oslabena, podpoříme činnost enzymů, které řídí imunitní pochody v našem těle, dodáním obdobných enzymů zvenčí.