Maminka nebo babička? Mateřství v pokročilém věku se stává poměrně běžnou záležitostí. Jenže naše biologické hodiny začínají tikat mnohem dříve. Podle statistik mají české ženy první dítě nejčastěji ve třiceti. I to je poměrně pozdě, říkají lékaři. Ideální věk je kolem 25 let, kdy je ženské tělo nejlépe připraveno na těhotenství a zátěž s ním spojenou. Jaká jsou rizika, ale také výhody pozdního mateřství?

Šance na otěhotnění klesá

Lékaři považují za nejlepší období k otěhotnění věk mezi 20. a 29. rokem. Ve 30 letech dochází k poklesu plodnosti a ve 40 letech je šance na otěhotnění v plodném období pouhých 5 %. Na vině je kvalita vajíček, která s věkem klesá a také zásoby vajíček ve vaječnících. Ovšem nelze říci, že to tak funguje u každé ženy. Jsou ty, které se snaží marně o dítě několik let, a když to vzdají, tak otěhotní bez ohledu na věk. Velkou roli hraje totiž psychika.

Proč ženy odkládají těhotenství?

Zejména ve velkých městech dávají ženy přednost kariéře, studují, chtějí cestovat, vybudovat si určitou pozici. Mladí lidé často řeší problém s bydlením a nedostatkem financí. Mnoho žen se také díky vysokému pracovnímu nasazení ocitá bez partnera a nemohou dlouho najít toho pravého.

Ve 40 letech začínají bilancovat. Mají za sebou slušnou kariéru, našetřené peníze, jsou finančně zajištěné, mají srovnané hodnoty. Tedy ideální doba na miminko. Tedy alespoň psychicky, po fyzické stránce je to složitější.

Přirozeně, nebo uměle?

Nabízí se tedy otázka, zda zkoušet počít přirozenou cestou, nebo jít raději „do jistoty“ za pomoci umělého oplodnění (IVF – in vitro fertility)? Pokud již dítě máte a nechcete „tlačit na pilu“, můžete to nechat na přírodě s tím, že se to nemusí povést. Jestliže však po dítěti opravdu toužíte, není na co čekat.

IVF je v tomto případě větší naděje, ale stoprocentní účinnost vám taky nezaručí. Pokud se ale pokoušíte otěhotnět přirozenou cestou a nedaří se, tak je možná načase se objednat na vybranou kliniku asistované reprodukce, které se v ČR stále rozrůstají. Na první návštěvu je potřeba přijít i s partnerem.

Co vás čeká?

  • Vstupní pohovor
  • Potřebná vyšetření vás i vašeho partnera
  • Návrh na další postup léčby

Počítejte s tím, že to nebude hned. Objednací lhůty jsou různé, v průměru však trvají 1 měsíc. Poté už budete do centra docházet pravidelně. Ovšem i další vyšetření nějakou dobu trvají, často se odvíjí od vašeho menstruačního cyklu. Nemusíte podstupovat hned umělé oplodnění. V některých případech pomůže lehká hormonální podpora.

Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu rozhodla pro pozdní mateřství, nechte se prohlédnout od svého gynekologa. Je také vhodné začít užívat vitamíny s kyselinou listovou a dbát na zdravý životní styl. Minimalizujete tím možná rizika a komplikace spojené s věkem.

Jaká jsou pro a proti stát se „starší“ matkou?

Těhotných po čtyřicítce stále přibývá. Velkou roli v tom hrají právě metody asistované reprodukce, ale často i psychika. Ženy v tomto věku mají zcela jiný pohled na život.

Výhody:

  • Sociální zajištění
  • Větší trpělivost
  • Starší matky se dětem více věnují, už se nikam „neženou“
  • Dokážou si lépe zorganizovat čas a zajistit hlídání

Nevýhody:

  • Zdravotní rizika v těhotenství
  • Méně energie
  • Náročnější návrat do práce
  • U prvorodiček je téměř jistota, že dítě zůstane jedináčkem
  • Maminku si někteří lidé mohou plést s babičkou

Každá žena je jedinečná

Ačkoliv statistiky i lékaři hovoří jasně a pozdnímu mateřství nejsou příliš nakloněny, je důležité říci, že každá jsme jiná. Některá žena může mít v 25 letech náročné těhotenství a komplikovaný porod, jiná v 38 letech bude mít těhotenství a porod zcela bez komplikací.