Honeymoon, neboli líbánky, známe asi všichni, ale víte, co je to „babymoon“? Ne? Tak vám to prozradíte. Jedná se o dovolenou, na kterou se vydává pár očekávající brzy narození dítěte. S tímto trendem začaly celebrity, začíná se ale rozmáhat i u nás.

Ideálním obdobím pro babymoon je druhý trimestr v těhotenství. Většina žen se v něm cítí dobře – těhotenské nevolnosti již odezněly, hormony se srovnaly, mají hezkou pleť, vlasy i hodně energie. Těhotenství je již vidět, takže nevypadají, jako kdyby jen snědly pořádný oběd nebo poslední dobou trochu polevily ve cvičení, ale stále je netrápí obtíže spojené s koncem těhotenství a vysokou hmotností. Takže zatím žádné oteklé nohy, pálení žáhy, vyšší tlak, bolavá bedra a podobně. Nehledě na to, že například létání v posledním trimestru není doporučováno a nepojistí vás žádná pojišťovna, v prvním trimestru by zase bylo pro většinu žen kvůli nevolnostem nepříjemné.

Do lázní, na welness či k moři

Kam se vydat? Zatímco ještě před plánováním dítěte si některé páry rozumně – protože pak již mnoho let nemusí být čas a příležitost – plní své sny o adrenalinových sportech, lyžování na ledovcích, sjíždění divokých řek nebo hodně exotických destinacích, nastávající maminky potřebují něco trochu klidnějšího. Ideálně destinaci s čistým vzduchem, dobře dostupnou kvalitní lékařskou péčí a nezávadnou stravou. Skvělé jsou nejrůznější lázně, horské welness hotely, romantické pobyty uprostřed panenské přírody či klidné přímořské destinace ideálně mimo hlavní sezonu, protože těhotným ženám většinou nedělají dobře velká vedra.

Dopřejte si trochu luxusu

Častým znakem těchto dovolených bývá také určitý luxus, který si pár dopřeje nad rámec běžných dovolených. Ve stínu pořizované výbavy pro novorozence, která bývá nákladná zvláště v případě, když jde o první dítě a musí se pořizovat drahé věci jako kočárek a postýlka, se to sice může jevit nerozumným, ale většina párů později považuje luxusní dovolenou za skvělou investici. Ochota rodičů malých dětí, a to zvláště žen, investovat do sebe, bývá totiž nízká, přednost dostávají záliby a potřeby dětí.

Pokud zdraví slouží, leťte klidně daleko

Určitý luxus se zpravidla objevuje už při výběru cílové destinaci. Kdo by taky nechtěl vidět Golden Gate Bridge při západu slunce nebo se procházet po panenských plážích na exotickém Mauriciu? Na zaoceánský let si ale troufněte pouze po domluvě se svým lékařem a pouze tehdy, pokud se cítíte opravdu dobře a vaše těhotenství je bez komplikací. Víc než jiní pasažéři si pohlídejte dostatek tekutin a prevenci trombózy končetin. Zvažte pořízení letenky vyšší třídy, abyste měla větší pohodlí.

S exotikou velice opatrně

Někteří nastávající rodiče si troufnou i na africké Safari či nějakou exotickou asijskou destinaci – zde si ale dejte veliký pozor, abyste vyrazili do místa s kvalitní lékařskou péčí a stravovali se bezpečným a hygienicky naprosto nezávadným způsobem. Raději zapomeňte třeba na sushi či vůbec na všechny exotické pokrmy, na které nejste vůbec zvyklé. Spaní po hostelech spolu se štěnicemi, jezení smažených pavouků na ulici a přechody divočiny s pitím vody nejistého původu si raději nechte na dobu, až vám děti odrostou.

Splňte si sny

Pokud babymoon berete jako splnění jednoho snu, tak si ho nezapomeňte naplno užít. Přestaňte počítat peníze a vyberte si pěkný hotel, dopřejte si večeři v luxusní restauraci, zaplaťte si lístky do opery nebo na výstavu, nebo sledujte západ slunce z bazénu nad hladinou moře s (nealko) koktejlem v ruce. Za několik let nebudete vědět o penězích, které jste utratila – a stejně jako byste o nich nevěděla, kdybyste si je nechala – ale nezapomenutelné zážitky vám zůstanou.

Péče o nastávající maminky

Mnoho hotelů dnes také nabízí speciální „babymoon“ balíčky obsahující péči o nastávající maminky. Takže se můžete nechat hýčkat na kosmetice, masážích, manikúře a pedikúře. A až budete náležitě zkrášlená, tak se s drahou polovičkou vydat na večeři, na piknik nebo romantickou projížďku kočárem. Tyto vzpomínky mohou pomoci přehlednou chvíle po narození dítěte, které někdy bývají plné stresu, nevyspání a vyčerpání a občas i z toho plynoucích hádek.

Osm tipů lékařů pro cestování v těhotenství

– Pro cestování letadlem se poraďte se svým gynekologem. Obstarejte si potvrzení o tom, v jakém jste týdnu a že lékař let povolil.

– Na let se vybavte kompresními punčochami a kvalitním volným oblečením.

– Na cestách ještě víc než jindy dbejte na pitný režim. Musíte si být jisté naprostou nezávadností vody, kterou pijete.

– Nejezte v pouličních stáncích či rozpálených plážových bufetech bez pořádného vybavení.

– Důkladně se chraňte před sluníčkem.

– Často odpočívejte, zařaďte polední siestu. Nepřetěžujte se.

– Předem si opatřete kontakty na místní nejbližší kvalitní gynekologickou i všeobecnou ambulanci a čísla rychlé zdravotnické pomoci.

– Naučte se v místním jazyce oznámit své těhotenství, poprosit o pomoc, o uvolnění místa k sezení, říci o své nevolnosti.