Podívat se do zrcadla po probdělé noci, to chce velkou dávku odvahy. Když se ale vyspíte do růžova, zkrásníte a celá omládnete. Vydatný spánek suverénně předčí i ta nejdražší pleťová séra. Navíc nestojí ani korunu.

Přibližně kolem desáté hodiny večer začíná mozek produkovat hormon melatonin, kterému se také říká spánkový. Usnadňuje totiž usínání a prodlužuje nejhlubší fázi spánku, která je důležitá k tomu, aby tělo načerpalo nové síly, pořádně se zregenerovalo a vy jste se ráno cítila jako znovuzrozená. Ale pozor, melatonin správně pracuje pouze tehdy, je-li kolem naprostá tma. Takže nikdy neusínejte s rozsvícenou lampičkou a dejte si také pozor na rušivé pouliční osvětlení. Melatonin je zároveň jedním z nejsilnějších antioxidantů, které brzdí stárnutí a udržují tělo mladistvé a svěží, takže se vyplatí podpořit jeho přirozenou tvorbu. 

Opatrně s odpoledním šlofíčkem

Během spánku klesá v těle hladina stresových hormonů, což funguje jako výborná prevence vysokého krevního tlaku a srdečně-cévních onemocnění. Zlepšuje se také imunitní systém a organismus se celkově zotavuje. Aby byl však spánek skutečně kvalitní, měla byste spát v průměru sedm hodin. Ani méně, ani více (stejně jako nedostatek spánku škodí i jeho nadbytek). Pokud si chcete dopřát odpolední šlofíček, nařiďte si budíka na 15–30 minut. To pro osvěžení bohatě stačí. Čím déle člověk spí, tím obtížněji se pak probouzí. Nebo si jen na pár minut zavřete oči, už i to samo o sobě působí blahodárně.

Chcete něco shodit? Šup do postele

Spánek má vliv také na naši tělesnou hmotnost. Vědci prokázali, že u lidí, kteří spali menší počet hodin, klesla hladinu hormonu leptinu. To je látka, která dává mozku signál, že je člověk sytý, a její dlouhodobý nedostatek vede k obezitě. U chronických nespavců zároveň stouplo množství hormonu ghrelinu. Ten naopak vyvolává pocit hladu. Takže pokud si chcete udržet optimální váhu, případně i něco shodit, pořádně se na to vyspěte.

Poslední kávu si dejte o čtvrté

Někdy se stává, že byste ráda spala, převalujete se z boku na bok, ale spánek nepřichází. Příčiny mohou být různé: přemíra starostí, odpolední káva, přetopená ložnice, vydatná večeře… Co tedy dělat pro to, aby se vám dobře usínalo? Ještě než půjdete do postele, dopřejte si horkou vanu. Teplá voda sníží svalové napětí, a jak bude tělo po koupeli postupně chladnout, zpomalí se tep a dostaví se příjemná únava. Zkontrolujte také teplotu v ložnici. Ideálně by tam mělo být kolem 18 stupňů. Před spaním vynechte sladkosti a pikantní pokrmy. Zapomeňte také na alkohol, silný černý čaj a kávu (než kofein opustí tělo, může to trvat 6–8 hodin).

Kápněte si na polštář levanduli

K uvolněné atmosféře pomohou i některé éterické oleje. Mezi nejlepší relaxační vůně patří heřmánek, mandarinka, bazalka, neroli, růže, santalové dřevo nebo ylang-ylang. Do aromalampičky kápněte několik kapek a postavte ji blízko k posteli. Případně si trochu olejíčku naneste přímo na polštář. Ale opravdu jenom trochu. Příliš intenzivní vůně by mohla mít účinek zcela opačný.

Tipy pro krásnější probuzení

Zvlhčete si vzduch: Pokud je v ložnici příliš teplo a sucho, pokožka rychleji ztrácí vodu, snadněji se pomačká a ráno je pak samá vráska. Pořiďte si zvlhčovač, nebo postavte na topení misku s vodou.

Odličte se: Večer by měla být pokožka čistá, bez make-upu. Volte pouze jemné a šetrné odličovací prostředky. Použijete-li agresivní kosmetiku, vaše pleť bude muset vynaložit všechny síly na to, aby předešla zanícení, a k samotné regeneraci se už nedostane.

Spěte na zádech: Pokud máte obličej vmáčknutý do polštáře, vznikají na pokožce nehezké rýhy, které zde mohou zůstat už natrvalo, budete-li noc co noc usínat na břiše.