Zápach nohou občas postihne každou z nás. Jde ale o zdravotní problém, který se dá řešit, a to zcela přírodní cestou. Proto nezoufejte a začněte s nepříjemným problémem bojovat hned. Víme, jak na to.

Zpocené a zapáchající nohy mohou být velkým sociálním problémem. Na škole se nám mohou spolužáci a spolužačky posmívat, při přijímacím pohovoru v letních měsících nám mohou zkazit jinak slibně se vyvíjející schůzku, nemluvě ani o prvním rande ve žhavém letním dni. Není to ale nic, za co byste se měla stydět. Jedná se o nemoc, které se odborně říká bromhidróza. Rozhodně se jí ale můžete zbavit.

Dodržujte dostatečnou hygienu

V první řadě je důležité, abyste dodržovala hygienu a každé ráno i večer si nohy myla antibakteriálním mýdlem. Po každém mytí si také musíte nohy pečlivě usušit, a to i mezi prsty, úplně do sucha. Pro větší efekt si pak namočte vatu do jablečného octa a vytřete si prostor mezi prsty. Místo jablečného octa můžete použít i vilínový extrakt.

Existují také zásypy, které vám pomohou pokožku vysušit. Takto funguje jedlá soda, kukuřičný škrob anebo maranta třtinová.

Dopřejte si vodní lázeň

Pokud si ale raději chcete dopřát vodní lázeň, pak doporučujeme přidávat do vany koupelové soli, jablečný ocet či čajové výtažky. Vytvořit si můžete i vlastní ozdravnou lázeň, a to z jednoho dílu jablečného octa a dvou dílů vody. Tato směs vás zbaví zápachu i plísně nohou. Nebo si uvařte mátový čaj, nechte ho vychladnout na přijatelnou teplotu a každý den si v něm máčejte nohy alespoň patnáct až dvacet minut.

Střídejte boty a noste ponožky

Možná vám to bude připadat jako zbytečná rada, ale snad úplným základem prevence proti pocení a zápachu je střídání bot. Týdně byste měla vystřídat tři až čtyři páry bot, aby každý pár, který si na sebe vezmete, stačil zcela uschnout do té doby, než si ho vezmete znovu. Hodně vám pomohou i ponožky. Pokud můžete, noste je. Nejlépe bavlněné nebo vlněné, které pohltí veškerou vlhkost.

Nezapomínejte na pedikúru

Choďte i na pravidelnou pedikúru nebo si ji dělejte doma sama. Měla byste dbát na to, abyste neměla popraskané, ztvrdlé a vysušené paty a zarůstající nehty. Nic z toho vašim nohám neprospívá.

Dodržujte zdravý životní styl

Dost záleží i na tom, co jíte. Jakmile denně zkonzumujete hodně takzvaných rafinovaných cukrů, dáváte tím podnět ke vzniku bakterií a plísní, které se následně bude snažit vaše tělo vypudit. A to například tak, že se vám začnou potit nohy. V horším případě i nelibě zapáchat.

Z čeho zápach vzniká?

Také jste se někdy sama sebe ptala, z čeho pocení a zápach vzniká? Připravili jsme pro vás seznam hlavních příčin tohoto nepříjemného jevu:

  1. Na noze máme přes dvě stě tisíc potních žláz, a ty fungují jako termostat, tudíž mají za úkol tělo udržovat v přijatelné teplotě, a to například tak, že se tělo samo od sebe začnete potit. Například při nervozitě, fyzické zátěži nebo ve vysokých teplotách.
  2. Zápach zas vniká v případě, kdy se bakterie začnou (například ze špatného stravování) v našem těle hromadit a tělo je pak chce vyloučit.
  3. Nohy se vám ale mohou potit i z nošení stále stejné obuvi nebo nedostatečné hygieny.
  4. Může to být ale i vlivem hormonálních změn, například v době dospívání, těhotenství nebo menopauzy.

Kdy byste měla navštívit lékaře?

Jakmile vyzkoušíte všechny rady, které jsme vám výše popsali, a zápach ani pocení nohou do jednoho měsíce nezmizí, nestyďte se a vyrazte ke svému kožnímu lékaři. Můžete po něm chtít, aby vám udělal diagnostické testy, které příčinu vašich problémů odhalí.

K lékaři se také vydejte, pokud se vám mezi prsty nepříjemná svědivá, až bolestivá vyrážka. Hrozí vám totiž infekce.

Jste diabetička? Pak neváhejte a rozhodně se za lékařem vydejte hned, jakmile se zápach a pocení objeví. Tyto dva problémy totiž mohou být příčinou pozdějších, mnohem vážnějších potíží.