Cestovat po celé Zemi už není v současné době žádný problém. Málokterá žena si ale při svých cestách uvědomuje změnu časových pásem a tím i změnu času. Během chvíle se tak můžete ocitnout v zemi, kde je o třeba o šest hodin více než v ČR. Neovlivní to náhodou účinky hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce je spolehlivá, avšak je důležité brát ji vždy ve stejnou dobu. Důležité tedy je přičíst nebo odečíst časový rozdíl od domácího času braní antikoncepční pilulky a tento nový čas dodržovat. Ne vždycky je ale možné. Jestliže berete dvousložkovou antikoncepci (tedy tu, která obsahuje estrogen i gestagen), je mezi dvěma polknutými tabletkami časová rezerva 36 hodin, při které neztrácí antikoncepce na účinnosti. Pokud jde ale o antikoncepci obsahující pouze gestagen, tolerance je maximálně 3 hodiny.

Na 12hodinovou toleranci se můžete spolehnout

Nemusíte tak užívat pilulky při cestách v nezvyklé hodiny (viz příklad níže) – vždyť komu by se chtělo vstávat třeba ve dvě nebo ve tři ráno. V takovém případě lze využít dvanáctihodinovou toleranci, a pokud se do ní časový posun  vejde, pilulky se polykají ve stejnou dobu jako vždy. Doba mezi užitím dvou pilulek nikdy nesmí překročit 36 hodin, aby zůstala zachována její spolehlivost. Minipilulky s gestagenem vyžadují o něco komplikovanější přístup. Doba mezi dvěma polknutími malé kuličky nesmí překročit 27 hodin. Jestliže je časový posun delší než zmiňované tři hodiny, lze spolknout „mezipilulku“ za 12 hodin od poslední pravidelné, a další „řádná“ pilulka bude následovat v obvyklou dobu místního času.

pásma

Příklady:

  1. Let na západ, do New Yorku: u nás berete pilulku ve 20:00, časový posun Česko – New York je –6 hodin, a to je v mezích 12 hodinové rezervy, proto můžete svou pilulku užívat v New Yorku také ve 20:00 hodin.
  2. Let na východ, do Sydney: u nás berete pilulku ve 20:00, časový posun Česko–Sydney je +9 hodin, a to je v mezích 12 hodinové rezervy, proto můžete užívat svou antikoncepci v Sydney také ve 20:00 hodin
  3. Lety proti času („round the world“): v tomto případě doporučujeme přesné užívání dle plánu, tj. každých 24 hodin bez ohledu na dané časové pásmo.

Nečekané záležitosti:

Na cestách se nám často stává, že v důsledku exotické stravy nebo stresu se objeví zvracení nebo průjem. V případě, že máte zažívací potíže do 3 hodin po polknutí tabletky, je snížena její účinnost.

Ztracená zavazadla – ano, i to se při cestování stává. Proto je vždy lepší vozit s sebou alespoň dvě balení antikoncepčních pilulek (a to každou v jiném zavazadle).

Na co si dát pozor:

Antikoncepce funguje v zemi Vašeho pobytu v zásadě stejně jako v České republice. Je však potřeba vzít na vědomí určité zvláštnosti:

TEPLOTA: Hormony, které jsou obsaženy v pilulce, jsou citlivé na teplotu. Proto svou antikoncepci uchovávejte v horkém ročním období na chladném místě (ve stínu, v ledničce). Rozhodně by Vaše pilulka neměla být vystavena delší dobu přímému slunečnímu záření. Při vyšších teplotách hrozí snížení účinnosti léku. Zkontrolujte proto teplotu uchovávání v příbalové informaci.

LÉKY: Jiné léky mohou snížit účinnost Vaší antikoncepce z důvodů lékových interakcí. Proto doporučujeme konzultaci se svým lékařem, jaké léky jsou vhodné do Vaší cestovní lékárničky.

MÍSTO: Je dobré zvážit na délku Vašeho pobytu a zajistit si dostatečný počet balení Vaší antikoncepce. V případě dotazů či nejasností se poraďte se svým gynekologem.