Není to problém jenom dospívajících dívek a chlapců. Akné nás může potrápit v každém věku. Dá se s ním ale bojovat. Co ho způsobuje a jak na něj vyzrát?

Když vám bylo dvacet, oddychla jste si, že už konečně nemusíte řešit nevzhledné pupínky na tváři? Celou pubertu jste zkoušela všechno možné, jak se jich zbavit a nic nezabralo? Dodnes vás to straší ve snech? Jenže pak se jednoho dne třeba o deset let později probudíte a je to tu znovu. Co s tím?

Proč máte akné, když už vám dávno není patnáct?

Bohužel akné v pozdějším věku bývá mnohem horší než to, které vás provází v době dospívání. Zatímco v pubertě míváme akné především na čele, v pětadvaceti, třiceti a více letech se přesouvá směrem dolů. Také se ho mnohem hůře zbavujeme. Ale jde to. Stačí znát příčinu problému.

Kosmetika

Možná používáte špatnou pleťovou péči. Mastnější kosmetické přípravky a denní či noční krémy pro mastnou pleť mohou způsobovat vyrážky i zvýšený výskyt pupínků. Proto se snažte používat kosmetiku, která má neutrální pH, což znamená 5,5 anebo nižší.

Hormonální změny

Další příčinou vzniku akné mohou samozřejmě být i hormonální změny. Možná jste právě vysadila antikoncepci nebo vás za pár dní čekají měsíčky. I to může mít na vaši pleť nepříznivý dopad.

Vymačkávání pupínků

Mačkáte si pupínky? A děláte to správně? Pokud ne, pak je další příčina na světě. Každý dermatolog vám potvrdí, že mačkání pupínků má výrazný podíl na zhoršení stavu pleti. Jak tedy správně mačkat pupínky? Pořádně si umyjte ruce a připravte si papírové kapesníčky, dezinfekci a jehlu. Také se předtím odličte. Jehlu vydezinfikujte a pupínek jehlou skrz na skrz propíchněte. Otřete si hnis a krev kapesníčkem a postižené místo vydezinfikujte vatovou tyčinkou.

Kouření

Největším problém je ale kouření. Nikotin totiž zvyšuje přítomnost tuku v pleti a tím je také náchylnější k různým hormonálním výkyvům. V tomto případě se akné žádnými přípravky nezbavíte. Je zapotřebí přestat kouřit.

Jídlo

Samozřejmě je ale také možné, že za to může to, čím se stravujete. Může to být například alergie na některou ze surovin, které v kuchyni používáte. Nejvíce problémů lidem způsobuje čokoláda a bílý cukr. Nechte si proto od svého ošetřujícího lékaře udělat test na potravinovou intoleranci. Ten zjistí, co stav vaší pleti může zhoršovat.

Slunce

Není výjimkou, že se vám pleť často zhoršuje zejména u moře. Je to dáno tím, že je častěji a intenzivněji vystavena slunečním paprskům. Přestože se vám může zdát, že stav pleti se díky opálení a slané vodě zlepšuje, opak je pravdou. Sluníčko totiž uzavře vývody mazových žláz, kvůli čemuž následně vznikají mnohdy i bolestivé záněty.

Stres

Jste každý den ve stresu? Nestíháte v práci ani doma, nemáte čas se pořádně najíst, natož každé ráno a večer pečovat o svou pleť? Pak je jistě znečištěná. Pomoci jí můžete tím, že se přestanete tolik stresovat. Začněte například cvičit jógu, pravidelně jezte a především choďte alespoň jednou měsíčně do kosmetického salónu na ošetření pleti. Také nezapomeňte každý večer pleť poctivě odlíčit a hydratovat nočním krémem. Nejlépe přírodním.

Jakou kosmetiku používat?

Vsaďte zejména na gelovou kosmetiku. Naopak se vyhněte té, která obsahuje olejovité přísady. Pleť čistěte micelární vodou nebo pleťovým mlékem bez alkoholu. Také platí, že přírodní kosmetika je mnohem lepší než ta chemická, která obsahuje parabeny či silikony. Na aknózní pleť také zabírají bylinky. Nejlepší je odvar z heřmánku, šalvěje anebo kopřivy, do kterého si namočíte šátek nebo látkový kapesník a přiložíte ho na obličej. Stejně tak zabírají i pivovarské kvasnice.