Některé ženy mají štěstí a v dospělosti problémy s akné nemají. Jiné sužuje i v pozdějším věku. Pokud čas od času objevíte na pleti nějaký ten pupínek nebo černý špuntík, pak je nutné o pokožku pečovat mnohem pečlivěji.

Pleť se sklonem k akné se vyznačuje větší tendencí k produkci mazu z mazových kožních žlázek, což vede k uzavření bakterií do pórů a tam k jejich růstu. Výsledkem je pak zvýšený výskyt ucpaných pórů s bílou čepičkou (tzv. uzavřených komenodů), nebo s tmavou zátkou (tzv. otevřených komedonů) apod. I když už máte pubertu dávno za sebou, s akné se můžete setkat zejména v období kolem ovulace a těsně před menstruací. Stejně tak svou roli hraje i dědičnost. Zvlášť náchylné k akné jsou také ženy, které jsou ve stresu a více používají make-up.

Jak o pokožku pečovat? Zkuste následující rady:

  • Používejte přípravky kombinující AHA kyseliny (známá je kyselina glykolová či LHA) a kyselinu salicylovou. AHA kyseliny fungují jako chemický peeling, zbaví pleti odumřelých buněk a tím se uvolní póry. Kyselina salicylová čistí póry zevnitř a léčí i zánětlivé projevy.
  • Myjte si obličej 2× denně s použitím speciálních čisticích přípravků na problematickou pleť. Mytím se zbavíte nejen špíny, ale taky mazu.
  • Nevymačkávejte si pupínky, mohla byste si dovnitř zanést nečistoty a způsobit zánět. V případě, že má vřídek uprostřed nažloutlou hlavičku, můžete jen jemným tlakem odstranit, jinak nechte pupínky na pokoji.
  • Změňte make-up. Problematické jsou přípravky na bázi oleje. Dejte přednost nemastným kosmetickým produktům. Make-up by měl být diskrétní, méně znamená v případě akné více.
  • Přemýšlejte i o tom, co jíte. Mezi potraviny, které podporují tvorbu akné, patří červené maso, uzeniny, kořeněná jídla, alkohol, kofein a veškeré sladkosti.
  • Zkusit můžete přípravky s obsahem benzolperoxidu, jsou k dostání i bez lékařského předpisu. Tato látka zabíjí bakterie, které mohou způsobit zánět v ucpaných pórech. Pozor, zpočátku může být pokožka podráždění a obvykle pár dnů potrvá, než to zabere.
  • Nezabírá nic? Můžete vyzkoušet laser, který působí protizánětlivě, a taky zamezí tvorbě jizev. Laserové ošetření stahuje póry a zmírňuje činnost mazových žláz. Po zákroku bude míst několik dnů zarudlé, tak s tím počítejte. A počítejte také s tím, že laserové ošetření se platí.