Znáte to, přijedete v půlce prázdnin z dovolené a už se začínáte loupat a barva bledne. Víte, jak si udržet přirozené opálení co nejdéle?

Prvním a důležitým krokem, jak získat a udržet si kvalitní opálení, je správný postup už při samotném chytání bronzu. Je nutné používat opalovací krémy s dostatečnou UV ochranou, nabírat barvu postupně a zabránit rychlému spálení pokožky. Nebojte se používat vysoký ochranný faktor. Tak se totiž pak brání rychlejšímu olupování.

Zatím nikdo nevymyslel lepší způsob, jak si co nejdéle zachovat sexy letní opálení, než je každodenní mazání se hydratačním mlékem. Nejlépe uděláte, pokud ještě nějakou dobu budete používat speciální mléko po opalování obsahující složky, které jednak uklidňují pokožku vystavenou slunečním paprskům a jednak zabraňují olupování kůže. Poté přesedlejte na hutnější krémy nebo másla. Používat můžete i přípravky s aloe vera nebo panthenolem, který má regenerační účinky a působí do hloubky. Dokáže tak udržet pokožku snědou delší dobu.

Začněte také používat peeling. Nebojte se, snědou pokožku si „nevydrhnete“. Důležité je alespoň jednou týdně použít jemný peeling. Ten odstraní odumřelé buňky a opálení tak bude zářit a více vynikne. Díky peelingu neodstraníte opalování, ale zbavíte se toho, co kůži brání přijímat nové živiny. A čím více výživy kůži dodáte, tím déle si udrží ten správný odstín.

Mažte i při sportu

Opalovací krém by měli používat všichni, sportovce nevyjímaje. Ba naopak, běžci se pohybují často na přímém slunci. Snadno tak dochází ke spálení pokožky. Je zvláštní, že na dovolené se mažeme každý den, ale doma na to zapomínáme. Přitom i na procházce ve městě nebo právě při sportu je důležité používat krém s ochranným UV faktorem. Na trhu existují opalovací krémy přímo pro sportovce – nejčastěji s označením sport. Ty nejen že chrání pokožku před spálením, ale také zároveň reagují na pot. Díky složení tak neztrácí krém na účinnosti ani při aktivním sportu. Pokud se ale budete delší dobu vystavovat na slunci a potit se, pak je nutné se jednou za čas znovu namazat.

Solárko vám nepomůže

Na první pohled by se solárium mohlo zdát jako dobrý nápad pro dlouhé udržení bronzové odstínu pokožky. Umělé slunce sice hnědý odstín podpoří, ale UV záření v soláriu je mnohem intenzivnější, a proto pleť nadměrně vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí. Jakmile začne opálení blednout, použijte samoopalovací krém, který barvu zase zvýrazní. Krém nanášejte rovnoměrně po celém těle a nejlépe po provedeném peelingu. Podobného efektu docílíte i bronzujícími pudry.

Vyživujte opálení zevnitř

Beta-karoten, též provitamin A, je nejznámějším ze skupiny karotenoidů, které napomáhají zhnědnutí pokožky, jsou silnými antioxidanty a jejich funkcí je hlavně chránit kožní buňky. Jejich úkolem je napravovat v hlubších vrstvách kůže škody, které napáchaly sluneční paprsky. Změna barvy nastane i bez působení slunečního záření a je způsobena ukládáním beta-karotenu v organismu. Nejlepším zdrojem karotenoidů jsou červené, žluté a oranžové potraviny, třeba mrkev, paprika, rajčata, batáty, mango apod. Nedostatek těchto látek se projeví na zdraví pokožky, vlasů, očí a zubů. Pokožka je suchá, vrásčitá, mohou se objevit i pigmentové skvrny.