Snad žádná žena se netěší, až bude muset zase ke svému gynekologovi na prohlídku. Možná právě proto se skoro 30 % žen pravidelným kontrolám vyhýbá. Máme pro vás pár tipů, jak si každou preventivní prohlídku alespoň trochu zpříjemnit.

Přestože jsou pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa hrazeny pojišťovnou a jsou velmi důležité pro zachování ženského zdraví, mnoho žen je odkládá a jde k lékaři až ve chvíli, kdy má nějaký problém. Přitom právě pravidelné kontroly a pravidelné cytologické odběry z děložního čípku mohou ženám ušetřit mnoho starostí a případné onemocnění zachytit v úplném začátku.

Screeningové vyšetření v popředí

Možná máte pocit, že prohlídky nejsou tak důležité, a když vás vlastně nic netrápí, není ani důvod gynekologa navštěvovat. Ale stačí se podívat do statistik. Ročně je u nás diagnostikováno zhruba 1100 případů rakoviny děložního čípku a až 400 žen na toto onemocnění každý rok umírá. Mnohem lépe než v České republice jsou na tom ženy v západoevropských zemích, které se nevyhýbají programům cervikálního screeningu. „U nás ženy stále podceňují důležitost preventivních prohlídek a screeningů. Je důležité, aby ženy v rámci prevence opravdu každý rok šly na kontrolu ke svému lékaři,“ objasňuje MUDr. Ivana Vondrušková.

  • Inteligentni-zena.cz vysvětluje:

Obsahem preventivního vyšetření je aktualizace současné anamnézy a gynekologické vyšetření. To je přizpůsobeno věku a tomu, zda žena je nebo není sexuálně aktivní. „Gynekolog provádí vyšetření pohledem, pohmatem a pomocí zrcadel. Součástí preventivního vyšetření je i odběr vzorků z děložního čípku k následnému cytologickému vyšetření v laboratoři v rámci screeningu karcinomu děložního čípku,“ říká gynekoložka.

Prevence je základ

Důležité je nejenom screeningové vyšetření čípku, ale lékař také zkontroluje uzliny v pánevní oblasti, dělohu a vaječníky. „Tyto kontroly jsou také příležitostí promluvit s gynekologem o důležitosti udržení ideální tělesné hmotnosti, zdravého životního stylu, či konzultovat obtíže nebo různé obavy,“ dodává MUDr. Vondrušková. Ženy obecně chodí na gynekologické prohlídky většinou nerady. Ale existuje hned několik způsobů, jak to tentokrát zvládnout bez špatného pocitu. Inteligentní žena ví, které to jsou.

  1. Pocit bezpečí

Prvním krokem k pravidelnému docházení k lékaři je, abyste se u něj cítila uvolněně a přirozeně. „Je v pořádku, pokud vyměníte gynekologa ve chvíli, kdy se u něj necítíte dobře, nedokážete s ním o svých problémech otevřeně hovořit nebo se vám nezdá dostatečně přívětivý. V takových chvílích je načase porozhlédnout se jinde,“ radí lékařka. Nechte si poradit kamarádkou a dejte i na vlastní dojem.

  1. Sdělte lékaři své obavy

Jestliže už máte vybraného lékaře, pak se nebojte s ním o čemkoli mluvit. „Svěřte se lékaři s tím, čeho se bojíte a co je vám na prohlídce nejvíce nepříjemné. Tak bude mít gynekolog šanci pečlivě vám vysvětlovat, co bude dít dál,“ tvrdí MUDr. Ivana Vondrušková.

  1. Plánujte

I návštěva gynekologa by měla připadnout v měsíci na určité dny. Nepříjemné pocity nebo bolest mohou být způsobeny i kontrolou v nevhodnou dobu v měsíci. „U některých žen bývá pánev citlivější v období kolem ovulace. Ideální dobou je kontrola pár dní po skončení menstruace, zásadně nechoďte na preventivní prohlídku, pokud ještě krvácíte,“ říká doktorka. Stejně tak zkuste jít k lékaři v době, kdy nemáte stres nebo spoustu pracovních povinností. Určitě se budete cítit mnohem uvolněněji.

  1. Pozor na vaginální suchost

Hormonální změny v různých fázích života ženy (menopauza, porod, kojení, po chemoterapii či radioterapii) nebo změny způsobené běžným menstruačním cyklem mohou vést k vaginální suchosti, která je při návštěvě lékaře nežádoucí a nedělá z preventivní prohlídky zrovna příjemný zážitek. Jemný vaginální gel s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s kyselinou mléčnou (např. Hydrofemin) chrání tkáně a obnovuje přirozený fyziologický stav vaginální sliznice „Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla, která vytváří v kombinaci s vlhkým sekretem vaginální sliznice ochranný gelový povlak, který zvlhčuje sliznici, chrání ji a zabraňuje pronikání a růstu patogenní mikroflóry, urychluje přirozený proces hojení a regenerace poškozené sliznice a stimuluje přirozené protizánětlivé procesy,“ vysvětluje závěrem MUDr. Vondrušková. Kyselina mléčná, druhá účinná složka přípravku, zajišťuje kyselé prostředí pochvy, tím udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.