Ženšen pravý většina z nás zná už jen podle mysticky působícího tvaru, který připomíná lidskou postavu. Hodně napoví i český název „všehoj ženšenový“. Blahodárné účinky této rostliny jsou skutečně široké a nejsou žádným šarlatánstvím, opakovaně je uznala i Světová zdravotnická organizace.

O něčem svědčí i fakt, že v Číně jej pěstovali jen pro panovníka a běžní lidé do oblastí, kde rostl, nesměli. Pro jeho kořen se často riskoval doslova život. Do Evropy jej přivezl ve 13. století Marco Polo jako zázračný všelék pro šlechtu. V přírodě se vyskytuje pouze na severní polokouli, a to na zejména na Korejském poloostrově.

Všelék

Ženšen pomáhá organismu znovu načerpat síly v období stresu nebo rekonvalescence, zlepšit vitalitu, krevní oběh, celkovou kondici a aktivitu a prokázané účinky má i v prevenci mnoha obávaných chorob, a to včetně rakoviny – látky v ženšenu stimulují aktivitu obranných buněk. Zvyšuje také výrazně imunitu. Nejznámější je ale jeho povzbudivý účinek. Působí ale jinak než například kofein, který zrychluje využití energie – zlepšuje využití cukru tělem. Kromě fyzického nabuzení je schopen povzbudit i psychicky. Obsahuje totiž látky podobné hormonům, které lidské tělo používá jako obranu ve stresových situacích. Navozuje stav bdělosti a soustředěnosti, ale nestane se nám to co po kofeinu – kdy po vybičování se k výkonu přichází ještě větší únava. Ženšen naopak působí dlouhodobě a navozuje psychickou rovnováhu. Zpomaluje také stárnutí, protože působí jako velice silný antioxidant. Pomáhá proti bolestem hlavy a jako doplňkový léčivý přípravek i při depresi, hypertenzi, kardiovaskulárních onemocněních nebo potížích s ledvinami. Známý a vyhledávaný je také afrodiziakální účinek ženšenu, ale spíše u nás než za hranicemi Evropy. V prostředí vycházejícího z orientální tradice je spíše znám jako lék na neplodnost a impotenci.

Pozor na to, co kupujete

Ke všem uvedeným účinkům se používá ženšenový kořen. Můžeme jej sehnat ve formě čajů, tablet, kapek, sirupů, kapslí i sušený. Pozor však, co kupujete. Nakupujte pouze v seriózních velkých lékárnách nebo prověřených obchodech se zdravou výživou a kupujte pouze ženšen původem z Koreje, ten je nejčistší a s nejlepšími účinky. Ženšen původem z Číny má sice účinných látek o něco méně, řadí se však ale stále ještě k ženšenu pravému. Tzv. americký ženšen už je svými účinky vzdálenější a „ženšen sibiřský“ je zcela jiná léčivá rostlina než ženšen pravý a ani jeho účinky nejsou zdaleka takové.  Zajímejte se také o skutečný obsah léčivé látky ve výživovém doplňku, může být dost různý. Obvyklým doporučením je dopřát organismu zhruba šest týdnů trvající ženšenovou kůru, poté udělat stejnou dobu přestávku a začít znovu.

Dejte si pauzu

A proč přestávka? Aby se zabránilo kumulaci účinných látek, které ve větším než doporučeném množství mohou některé své pozitivní účinky převrátit spíše v negativní a mít za důsledek třeba vyšší krevní tlak nebo nespavost. Jedinci trpící nespavostí musí být při užívání opatrní, vždy si dát tabletu či čaj ráno a pozorovat své obtíže se spánkem. Pokud by došlo k jejich zhoršení, je potřeba snížit dávky nebo zkrátit kůru. Konzultovat užití ženšenu s lékařem musí i diabetici, může totiž mírně snižovat cukr v krvi. Opatrnosti a porady s lékařem musí dbát také osoby užívající léky proti srážlivosti krve a diuretika. Zcela vyvarovat užívání by se měly děti, těhotné a kojící ženy, neboť se nezkoumala bezpečnost užívání ženšenu v těchto případech. Ženšen je nicméně pro všechny ostatní považován za bylinu velmi bezpečnou, výše popsané vedlejší účinky se objeví jen v mizivém zlomku případů a jakékoliv závažnější nežádoucí účinky lze takřka vyloučit. Zato o svých pozitivních účincích vás rychle přesvědčí.